Na okruglom stolu pod nazivom „Kulturna autonomija manjina u svjetlu punopravnog članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji“ politički analitičar Davor Gjenero govorio je o kulturnoj autonomiji u Hrvatskoj, te se dotaknuo aktualne problematike oko neusklađenja hrvatskog zakonodavstva sa zakonima Europske unije, podjeli Hrvatske na regije, provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, neuređenosti izbornog zakona i popisa birača, te održivosti povratka Srba u Hrvatsku. Gjenero je rekao da je Hrvatska jedina zemlja u Europi koja ne razlikuje autohtone od neautohtonih nacionalnih manjina, što je vleiki problem. Isto tako rekao je da nacionalne manjine u Hrvatskoj čine isključivo hrvatski državljani koji se razlikuju po vjeri, kulturi, jeziku i ostalim pripadnostima. Naglasio je da nacionalne manjine, točnije manjinske organizacije ne mogu djelovati, odnosno normalno funkcionirati bez potpore lokalne samouprave.
To je u biti i razlog postojanja Lokalnog vijeća za razvoj zajednice koje djeluje na području Općine Okučani i gradova, Pakrac i Lipik, upravo kako bi razne manjinske organizacije, organizacije civilnog društva, udruge i lokalna zajednica zajedničkim radom, razmišljanjima i konsenzusom mogli postići ono što je od zajedničkog interesa, a to je bolji položaj u društvu, odnosno borba protiv diskriminacije, zapošljavanje, tj. smanjenje nezaposlenosti, pisanje projekata kojim bi se pridobila sredstva iz europskih fondova itd. Tako se i ovim skupom željelo ohrabriti predstavnike spomenutih institucija, udruga i organizacija u radu na provođenju odredbi iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.
Osim manjinske problematike, politički analitičar Davor Gjenero govorio je i o nekoliko ključnih problema u Hvratskoj koji se hitno trebaju rješiti. Jedan od njih je izborni zakon, odnosno, neuređenost izbornog sustava i popisa birača. Prema Gjeneru jedini način rješenja ovog problema je primjena američkog modela izbornog sustava.
Drugi problem u Hrvatskoj je podjela Hrvatske na regiji prema NUTS sustavu. Naime, Gjenero ističe da Hrvatska nije dobro podijeljena. Usporedio je našu zemlju s Mađarskom koja tih problema nema. Naime, glavni grad Mađarske, Budimpešta je sam po sebi jedna regija zbog iznimno visokog bruto domaćeg proizvoda, a kako ne bi zbog toga utjecala na razvoj ostalih gradova i mjesta u okruženju koja imaju iznimno mali BDP, što kod nas nije slučaj.
Gjenero se dotaknuo još jedne problematike, a koja se odnosi na održivost povratka Srba. Problem je u tome što su se u održivi povratak uložila velika financijska sredstva, što će se pokazati za desetak godina da je uzaludno bačen novac, jer su se tijekom proteklih godina u Hrvatsku vratili Srbi starije životne dobi, ekonomski neaktivni, radno nesposobni ljudi.
Osim Gjenera na ovom okruglom stolu, na kojem su nazočni bili i predstavnici Općine Okučani, Grada Pakrac, Požeško-slavonske županije, manjinskih organizacija, udruga i organizacija civilnog društva iz Okučana i Pakraca, govorili su i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike hrvatske Aleksandar Tolnauer koji se dotaknuo ostvarivanja manjinskih prava u Hrvatskoj, zatim zamjenik pučkog pravobranitelja za ljudska prava Dejan Palić koji je govorio o sprječavanju diskriminacije i manjisnkih prava, te Predrag Šipka, zamjenik predstojnika ureda za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske koji se na zanimljiv način dotaknuo manjinske samouprave u sustavu zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.
Nakon okruglog stola u Osnovnoj školi Okučani održana je i javna kampanja s temom „Sat ljudskih prava“ na kojem su sudjelovali, osim spomenutih i učenici Osnovne škole Okučani, te predstavnici Policijske postaje Okučani i Policijske uprave brodsko-posavske. Djeca su pokazala veliku zainteresiranost za tematiku ljudskih prava i prevencije kršenja istih na opće zadovoljstvo svih sudionika ove kampanje.
Nadamo se da će ovakvih okruglih stolova, javnih kampanja i nekakvih radionica biti više ne samo na području Općine Okučani, gradova Pakrac i Lipik, nego i na našem novogradiškom području, jer ipak trebamo se svi zajedno boriti za temeljna ljudska prava svakog čovjeka, a kako piše u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima svatko ima pravo na život, slobodu i osobnu sigurnost.
Dodajmo ovome da je povodom ovog okruglog stola izdana i prigodna brošura pod nazvom Zapadna Slavonija – prostor različitosti i tolerancije koji je izrađen u okviru SDF-ovog projekta Sudjelovanje građana u razvoju demokracije i unapređenju ljudskih prava na lokalnom nivou, a uz potporu Europskog programa za demokraciju i ljudska prava EIDHR.
Ovom tematikom posvetit ćemo se i u programu Radija Nova Gradiška u našim specijaliziranim emisijama “Abeceda Europske unije” i “Nacionalne manjine” kako bi se i naši slušatelji mogli informirati o temeljnim ljudskim pravima i problematici kršenja istih, jer ipak, kako je rečeno na okruglom stolu, mediji su ključni u educiranju, pogotovo javna televizija, dok tiskani mediji iz dana u dan gube na efikanosti, a dokaz za to je i najnovija statistika da je u Hrvatskoj postotak prodaje tiskanih medija pao na 6,2 %.
Autor: Nikola Knežević