Koordinacija seljačkih udruga Slavonije i Baranje na nedavnoj konferenciji za novinare najavila je organiziranje javnih prosvjeda ukoliko se uskoro ne postignu dogovori s Vladom i Ministarstvom poljoprivrede oko potpora hrvatskom seljaku.Od resornog ministarstva je zatraženo da parametre u proizvodnji sirovog mlijeka uskladi sa standardima Europske unije te da vrati subvenciju od 42 lipe po litri mlijeka. Zbog toga, ali i ukupnog alarmantnog stanja u poljoprivredi predstavnici odbora za udruge Hrvatske poljoprivredne komore danas su u našem gradu održali sastanak

Sa radnog sastnaku kojemu je nazočio predsjednik Odbora Stjepan Kunovec odaslana je poruka premijeru Milanoviću, ali i resornom ministru Tihomiru Jakovinu. Slavonija, izjavili su predstavnici udruga, je opustošena, ne samo zbog  višemjesečne suše, katastrofalno je stanje u stočarstvu, slično će biti i u mljekarstvu. Pitanje je, izjavili su danas predstavnici udruga, mahom poljoprivredni proizvođači, kao im nije jasno što od hrvatskog seljaka želi hrvatska Vlada, te zašto im konačno ne omogući da žive od svoga rada?

Mjere potpore prema kojima se država odriče prihoda od zakupa poljoprivrednog zemljišta većini seljaka ništa ne znače, jer nemaju svi državno zemljište u zakupu. Ta mjera, rečeno je na sastanku, mora biti nadopunjena, jer imamo velik broj obiteljsko poljoprivrednih gospodarstava koja ne obrađuju državno zemljište,stoga treba iznaći rješenje i pomoći i tim ljudima.

 

Država bi kroz proračun trebala intervenirati u dijelu stočarstva, jer slavonske štale ostaju prazne, a novo podizanje farmi, kao i traženje novih proizvođača bit će iznimno skupo, te bi država trebala intervenirati i kroz robne zalihe žitarica.

Najveći je problem u proizvodnji mlijeka, rekao je Antun Laslo, i sam proizvođač mlijeka. Niti mljekarske kuće, niti država ne vode računa o mljekarima. Slavonija je opustošena ne samo u proizvodnji mlijeka, već i svinjskog mesa i to zbog monopolista i hrvatskih uvoznika koji su imali podršku i bivše, a vjerojatno i ove Vlade  .Od početka ove godine,upoznali su predstavnici udruga novinare,  1432 obiteljsko-poljoprivredna gopsodarstva prestala su se baviti  proizvodnjom mlijeka, a od nekadašnjih 12 velikih mlječnih inudstrija, danas ih imamo samo 4. Trenutna cijena mlijeka na tržištu za proizvođače je neizdrživa, stoga pitamo stručnjake i znanstvenike da nam prezentiraju računicu po kojoj bi se nama isplatilo baviti mljekarstvom, poručio je s današnjeg sastanka Antun Laslo, te zamolio građane i potrošače da razmisle o budućnosti poljoprivredne proizvodnje.

Auto: Simonida Tarbuk/ Marko Šimić

Komentari
Prethodni članakObilježena 21. obljetnica samostalne Psunjske satnije
Sljedeći članakU Gradskom vijeću i dalje kaos, s HDZ- om nikad nije bilo dogovora