Na 10. sjednici NAT-a Povjerenstva za prirodne resurse pri Odboru regija EU, a na kojoj je kao član odbora regija sudjelovao i župan Danijel Marušić, raspravljalo se o bitnim temama koje ovo Povjerenstvo pokriva. Fokus 10 sjednice NAT-a, održane 27. rujna 2016. godine u Bruxellesu bio je razvoj turizma.

Povjerenstvo za prirodne resurse (NAT) Europske Odbora regija usvojilo je prijedlog o razvoju turizma Hanspetera Wagnera. Turizam igra važnu ulogu u razvoju mnogih europskih regija i gradova, što predstavlja više od 10% BDP-a EU-a i 12% ukupne zaposlenosti. Lokalni čelnici pozivaju na konkretnu akciju u podržavanju turističke EU destinacije kako bi se povećao doprinos sektora za razvoj i otvorila nova radna mjesta. U obrazloženju se poziva Europsku komisiju da usvajanjem Europske strategije za turizam, uspostavi regionalne investicijske platforme vezane za turizam EFSI, smanji prekomjernu birokraciju za mala i srednja poduzeća, pokrene europsku kvalifikacijsku reformu, kao i da ojača regionalnu i prekograničnu suradnju u području turizma i koristi turizam kao snagu za promicanje europskog državljanstva.

Uoči donošenja odluke, izvjestitelj Wagner (načelnik Općine Breitenwang, Tirol, AT / EPP) sastao se s potpredsjednikom Komisije Jyrkiem Katainenom i kako bi mu predstavio vodeći prijedlog u svom izvješću: zajedničko osnivanje platforme ulaganja za male i srednje poduzetnike diljem Europe koji rade u sektoru turizma od strane Europske komisije i Europske investicijske banke (EIB), uz potporu Europskog odbora regija. Izvjestitelj je predložio provođenje pet pilot projekata u modelu regije do 2018. godine.bris-2

Potpredsjednik Komisije Jyrki Katainen, koji je odgovoran za radna mjesta, rast, investicije i konkurentnost, rekao je: “Zahvaljujem Odboru regija za ovaj vrijedan doprinos u izradi Investicijskog plana i radujem se što mogu detaljno razmotriti mišljenje. Regije igraju ključnu ulogu u provedbi plana investicija na terenu. Europski fond za strateška ulaganja (EFSI) podupire i omogućuje grupiranje manjih projekata, kako bi se ostvario bolji pristup financiranju. Turistički sektor mogao bi imati velike koristi od provedbe plana na ovaj način”.

U obrazloženju je bilo riječi i o izazovima s kojima se suočavaju mala i srednja poduzeća, kao rezultat regulatornog okvira. Europski Odbor regija poziva Europsku komisiju – u okviru Regulatornog programa spremnosti i učinkovitosti (REFIT) – revidirati niz direktiva, uključujući direktive o radnom vremenu i Okvirnu direktivu o vodi, kako bi se bolje prepoznavale potrebe turizma infrastruktura.

“U obrazloženju CDR ističe se da se turizam može razvijati u regijama, kao i u lokalnim zajednicama, a Europski parlament je jak savez za pomoć turističkoj inicijiativi kako bi dobila zasluženo mjesto. Također mišljenja sadržana u dokumentu pomoći će gradovima i općinama u razvijanju svijesti o svojim aktivnostima u odnosu na turizam” rekao je István Ujhelyi (HG / PES), član Europskog parlamenta i predsjednik turističke operativne grupe u TRAN odboru.

U povodu Svjetskog dana turizma i u prisustvu nekoliko zastupnika u Europskom parlamentu, koji su ujedno i članovi Europskog parlamenta radne skupine za turizam, predstavljena je i izložba „Tragom evolucije turističkog marketinga u Tirolu od 1930 nadalje.

Izvor: Brodsko-posavska županija

Komentari
Prethodni članakRadna jesen na OPG-u Sokić iz Cernika
Sljedeći članakGdje su najviše cijene svinja i odojaka?