Danas je Uskrsni ponedjeljak, dan kada se vjernici prisjećaju puta uskrsnulog Isusa u grad Emaus i njegova prvoga susreta s učenicima. Nakon uskrsnuća učenici su Isusa sreli na putu iz Jeruzalema u obližnji Emaus, gdje su ga prepoznali u lomljenju kruha.

Uskrsni ponedjeljak kršćanska je svetkovina koja je slavi dan nakon Uskrsa i zbog toga se nerijetko naziva i drugi dan Uskrsa. U Hrvatskoj i brojnim drugim državama taj je dan proglašen državnim praznikom. Uskrsnim ponedjeljkom ujedno počinje i bijeli tjedan koji je nazvan prema boji odjeće novokrštenika. Iako bijeli tjedan završava u nedjelju iza Uskrsa, uskrsno vrijeme traje još 50 dana, sve do blagdana Duhova, zbog čega je Uskrs jedini blagdan s produženim slavljem. Znate li što točno obilježavamo na Uskrsni ponedjeljak?

Što za vjernike predstavlja Uskrsni ponedjeljak?

Osim što se dan nakon Uskrsa smatra produžetkom radosti i proslave Isusova uskrsnuća, na taj dan vjernici se zapravo prisjećaju Isusova odlaska s dvojicom učenika u Emaus koji je udaljen 11 km od Jeruzalema. Dok su koračali, razgovarali su s Isusom ne shvaćajući o kome se radi, a Isus nakon što je shvatio da su žalosni, upitao ih je koji je razlog. Iako je znao koji je razlog njihove žalosti, htio ih je saslušati. Tek na večeri kada je razlomio kruh i blagoslovio ga, shvatili su da je to Isus. Učenici su nakon toga potražili apostole kako bi im ispričali što se dogodilo, ne znajući da oni već znaju za Isusovo uskrsnuće.

Ovaj događaj vjernici tumače i kao činjenicu da je Bog uvijek uz nas, čak i kada mi to ne naslućujemo. Brojne obitelji ovaj su dan ostavili upravo za posjet rodbini i prijateljima, a organiziraju se i hodočašćenja u marijanska svetišta.

Foto: Flickr

Komentari
Prethodni članakDramska družina OŠ Matija Gubec Cernik pozvana na LiDraNo 2025.