Pimjerene preventive pripreme, kao i mjere zaštite i spašavaja, umanjuju posljedice, a sustav čine učinkovitijim.Dio je to teksta kojim se Državna služba za zaštitu i spašavanje putem službenih stranica, obraća građanima.Iako je broj 112 kao i služba, zahvaljujući kontinuiranimmmedijskim aktivnostima, postala prepoznata, kada je riječ o poznavanju postupaka koji nam mogu spaisti život, prostora za edukaciju uvijek ima, posebno kod onih najmlađih.
S tim na umu, predstavnici Područnog ureda za zaštitu i spašavanje, u suradnji s predstavnicima Policijske uprave Brodsko posavske, predstavnicima pirotehničkih službi, te vatrogascima, danas su ( srijeda, 17.listopada) za osnovnoškolce Dragalića i Okučana, organizirali jedinstveno predavanje o zaštiti od minsko eksplozivnih sredstava i oružja, kroz koje su, na jednostavan i djeci primjeren način, predstavili i osnovne mjere zaštite od prirodnih katastrofa.
Ciljevi ovakvih predavanja su, kaže pročelnik područnog ureda Pavo Baričić, naučiti najmlađe kako u svakoj po život opasnoj situaciji, najprije treba obavijestiti stariju osobu, a potom nazvati i jedinstveni broj 112. Prvašići ovakva predavanja, uz koja stručnjaci žurnih službi, uobičajeno koriste i video projekcije,uglavnom, sjajno prihvaćaju, a shvatili smo, kaže Baričić i kako su često informiraniji od svojih roditelja.
Unatoč početnom nepovjerenju, ali i učestaloj zlouporabi broja 112, služba je, s vremenom, postala prepoznata, a građani se naučili kako umjesto dotadašnja tri ili četiri telefonska žurna broja, sada moraju pamtiti samo jedan. I današnje je druženje pokazalo kako je manje formalan oblik edukacije djeci uvijek prihvatljiviji, iako su i stručnjaci-predavači, posebno ozbiljno shvatili dio edukacije o eksplozivnim sredstvima, minski sumnjivim prostorima, ali i oružjem zaostalim iz Domovinskog rata, kojega se još uvijek može pronaći upravo na području općina u kojima je predavanje i organizirano.
Autor: Simonida Tarbuk