– Kada je sve krenulo u ljeto 2013. nismo bili baš optimistični jer je izrada čipke zahtijevno umijeće. Počeci su bili teški i samo su najupornije uspjele. Od 29 žena koje je prošlo kroz radionice, samo 16 ih je uspjelo i ovladalo čipkarskim umijećem. Sve što smo radili, prezentirali smo na izložbi koja zaista svjedoči da su ovo prekrasni radovi. Čipka je prozračna, lijepa i svakako može biti kulturni brand Nove Gradiške i cijelog kraja. Od tih prvih početaka trebalo je puno upornosti i nekoliko mjeseci su trajali pokusni radovi da bi se na kraju pokazalo to umijeće koje su svladale naše čipkarice. Moramo se zahvaliti i našim voditeljicama koje su nam svesrdno pomagale i da nije bilo njih teško bi uspjeli – ističe prof. Marija Karlovčan Subić, ravnateljica Učilišta “Relković”.
Na ovome neće stati, ističu organizatori: Vjerujemo da će naše polaznice prenositi stečeno znanje na druge naraštaje, a postoje razmišljanja da ovu tehniku približimo i učenicima osnovnih škola.
– O ovome sam razmišljao kada sam osnivao Udrugu čuvara pučke kulturne baštine “Tkanica” jer je jedan od ciljeva njezina osnivanja promicanje kulturne baštine i organiziranje ovakvih i sličnih radionica. Dosada nisam nailazio na razumijevanje, no dolaskom ravnateljice Subić u Učilište “Relković” ova je ideja zaista naišla “na plodno tlo”. Kada smo krenuli bili smo dosta skeptični i nismo vjerovali da ćemo ovoliki broj žena osposobiti za necanje. Vjerujem da će naše polaznice uspješno prenositi svoje znanje i na druge – istaknuo je predsjednik Udruge čuvara pučke kulturne baštine “Tkanica” Milan Rosić.
S radionicama nastavljaju i dalje, kako je dogovoreno, uskoro kreće i radionica ukrašavanja uskrsnih pisanica.