Iako u ljekarnama nedostaju čak i antibiotici, za njih barem postoje zamjenski lijekovi. Nekih lijekova za COVID-19 u Hrvatskoj uopće nema, a europske zemlje koriste ih već pola godine.

Nedostaju neki lijekovi, ali situacija nije kritična. “Trenutno na području Republike Hrvatske postoje određene nestašice lijekova. Najčešće su to antibiotici i lijekovi za snižavanje temperature za djecu, međutim do sada se nije dogodilo da pacijentu bude uskraćena terapija, jer tu su zamjenski lijekovi”, rekla je za Novu TV voditeljica ljekarne u Splitu Andrea Pavela.

Kada nema originalnog lijeka, ima i drugih rješenja. “Najveći problem je nestašica ibuprofenskih čepića koje je naš laboratorij uspio proizvesti te su oni sada dostupni u našim ljekarnama i ljekarnama koje surađuju s nama”, dodala je.

U HALMED-u kažu da nema kritične nestašice lijekova, a povremeni zastoji su uobičajeni. Povratak nekih lijekova najavljen je tek za prosinac. “Razlozi su različiti. U nekim slučajevima riječ je o zastojima u proizvodnji, o komercijalnim razlozima… Svi se trude naći načina kako opskrbiti tržište i zadovoljiti potrebe pacijenata”, rekla je Ivana Šipić Gavrilović iz HALMED-a.

U veledrogerijama pojašnjavaju da COVID-19 najčešće poremeti stanje na proizvodnim trakama, a tu su i problemi na dobavnim pravcima. U riječkom KBC-u za sada to nisu osjetili. “Na sreću, mi nismo osjetili taj privremeni nedostatak na tržištu zbog dovoljnih zaliha. Ja sam u kontaktu s apotekom, pratimo zalihe i vjerujem da će se vrlo brzo stanje normalizirati”, rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić.

Što se lijekova za COVID-19 tiče, Hrvatska ih koristi tri od osam odobrenih u Europskoj uniji. Posljednje zalihe Remdesivira, bolničkog lijeka, stigle su nam još u ožujku. “Kućni” lijek Paxlovid, koji se pije u prvih nekoliko dana bolesti, a koristio ga je i američki predsjednik Joe Biden, u Hrvatsku nikad nije ni došao.

Situaciju s Paxlovidom komentirao je i premijer Andrej Plenković. “Moram vidjet s ministrom jesu li prošle sve procedure odobravanja toga lijeka na razini EU, na razini Hrvatske i na razini nabave. To je tema koju će ministarstvo zdravstva i HZJZ dogovarati”, rekao je.

Lijek je Komisija odobrila, a postupak za nabavu je u tijeku, kažu u našem ministarstvu. Slovencima ta zajednička nabava ide sporije od očekivanog, pa ga nabavljaju sami. Nijemci ga koriste već pola godine. Imamo zato cjepiva, pitanje je jedino za koga jer smo po smrtnosti od COVID-19 u svjetskom vrhu.

Komentari
Prethodni članakUspješno održana manifestacija Novogradiško glazbeno ljeto: Hvala svima koji su sudjelovali
Sljedeći članakU javnoj raspravi Strateški plan ZPP-a 2023.-2027.: Hrvatska osigurala dodatnih 100 milijuna eura