U organizaciji Koncertne direkcije Zagreb, Umjetničke radionice Heferer – Prve hrvatske gradione orgulja, harmonija i glasovira, župnog ureda Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije i novogradiškog ogranka Matice hrvatske u subotu, 3. listopada u crkvi sv. Terezije Avilske Novogradiščani i svi ljubitelji glazbe imat će prigodu uživati u još jednom vrhunskom glazbenom doživljaju, koncertu na orguljama.

Ove godine nastupit će istaknuti glazbeni umjetnici, dobitnici brojnih vrhunskih nagrada, jedna od najistaknutijih hrvatskih glazbenih umjetnica Ljerka Očić i oboist Branko Mihanović.

Podsjetimo, povijesne orgulje Ivana Pumppa izgrađene su 1850. godine za župnu crkvu Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije, a 1929. godine prenesene u crkvu sv. Terezije Avilske. Temeljitu restauraciju i rekonstrukciju obavila je radionica Heferer 2010. godine.

Od tada, svake godine Novogradiščani imaju prigodu uživati u vrhunskim glazbenim ostvarenjima i orguljaškoj baštini.

Koncert će početi u 18,30 sati, ulaz je slobodan, i kako ističu organizatori, svi su dobrodošli!

 

LJERKA OČIĆ, jedna je od najistaknutijih hrvatskih glazbenih umjetnica. Nakon završenog studija u Ljubljani u klasi prof. Huberta Berganta, nastavila je usavršavanje kod svjetski priznatih umjetnika i pedagoga poput Gastona Litaizea (Francuska), prof. Dr. Michaela Schneidera (Njemačka) i prof. Luigija Celeghina (Italija).
Nastupala je u gotovo svim europskim zemljama, SAD-u, Australiji, Japanu, Maleziji, Rusiji, Azerbajdžanu, Gruziji, Sibiru, Ukrajini, Moldaviji, na znamenitim orguljama , te u okviru glazbenih sezona svjetskih metropola, od New Yorka do Moskve,Tokya, Sidneya, Kuala Lumpura, održavši preko 1300 koncerata.
Nastupa uz znamenite dirigente, orkestre i soliste, a već niz godina koncertira u duu sa slovenskim trubljačem, Stankom Arnoldom. Djeluje kao redovni  profesor orgulja, komorne glazbe i kolegija „Povijesna  izvođačka praksa“ na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, te održava majstorske tečajeve interpretacije u zemlji i inozemstvu. Članica je međunarodnih žirija orguljaških natjecanja, te dobitnica niza međunarodnih i domaćih priznanja, među kojima se ističu Nagrada Milka Trnina  1993. godine, te dvije diskografske nagrade „Porin“ za najbolji album i najbolju solističku izvedbu  koncerata J.S. Bacha (nach Vivaldi) u 2000. godini.
Dobitnica je i Nagrade za doprinos glazbenoj umjetnosti Američkog biografskog instituta, a za svoj pedagoški rad , primila je godišnju nagradu Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga 2008. godine. Tijekom Domovinskog rata, kao umjetnica, dala je svoj doprinos djelujući u Kriznom štabu Croatian Music Aid-a, te održavala koncerte u ratnim zonama, za što je primila brojne zahvalnice te priznanja Hrvatske vojske.
Predsjednica je Društva za promicanje orguljske glazbene umjetnosti „Franjo Dugan“, gdje kroz različite segmente, od  uređivanja notnih izdanja ( redaktorski rad na cjelokupnom opusu Franje Dugana, priređivanje “Zbirke hrvatskih nepoznatih  skladatelja 18.stoljeća”, redaktorski rad na zbirci “Orguljska baština grada Korčule”) do organizacije festivala i ljetnih škola ( Orguljaška ljetna škola Petar Nakić – Rab, Festival Petar Nakić – Rab) predano radi na promociji hrvatske orguljske baštine.
Snimila je preko 20 nosača zvuka, a tijekom 2009/10.godine, čak osam novih diskografskih izdanja, među kojima je i četverostruki album  “Hrvatska orguljska glazba” (od renesanse do danas) u izdanju Cantus-a , jedinstvenu antologijsku zbirku, hommage hrvatskoj orguljskoj baštini.
U povodu 220-te obljetnice smrti Josepha Haydna objavila je album “Divertimento organistico” s glazbom Haydna i Mozarta u izdanju Croatia Recordsa, koji je 2010. osvojio nagradu „Porin“ za najbolju produkciju.
Autorica je niza televizijskih i radijskih emisija posvećenih orguljskoj glazbi.

 

BRANKO MIHANOVIĆ oboist, pohađao je Muzičku akademiju u Zagrebu te diplomirao na Visokoj državnoj glazbenoj školi u Freiburgu u klasi prof.  Heinza Holligera. Bio je solo oboist Opere HNK u Zagrebu te od 1984. prvi oboist orkestra Zagrebačke filharmonije. Godine 2001. izabran je za docenta,  a od 2013. za redovnog profesora oboe na  Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Solistički je nastupao u većini europskih zemalja,  Kini,  Južnoj Americi,  SAD-u  te održao brojne  koncerte uz pratnju  renomiranih hrvatskih i inozemnih orkestara. Imenovan je ravnateljem Opere HNK u Zagrebu  u dva mandata  u razdoblju od 2005. do 2013. godine. Bio je član  žirija domaćih i međunarodnih natjecanja kao i mnogobrojnih komornih ansambala poput Zagrebačkog puhačkog trija, Zagrebačkog puhačkog ansambla, ansambla Musica viva, Cantus i Acoustic project. Brojne snimke ostvario je za Croatia records, Cantus, Aquaria records, Orfej i potrebe Hrvatskog radija. Dobitnik je strukovne nagrade “Milka Trnina”  Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.

 

Komentari
Prethodni članakNa novogradiške kazališne daske stiže urnebesna komedija “Kraljevstvo moje”
Sljedeći članakDragi naši „penzići” neka vam je sretan vaš dan!