Jučer je u tvrtki Slavonija Slad d.o.o. u Novoj Gradiški održana redovna vježba evakuacije i spašavanja, s ciljem provjere spremnosti zaposlenika u slučaju izvanrednih situacija. Vježba evakuacije provedena je s početkom u 10:05 sati, a uz nju je organizirana i pokazna vježba gašenja požara pomoću aparata za početno gašenje, u kojoj su sudjelovali i sami djelatnici tvrtke. Za organizaciju i provođenje ove vježbe bio je zadužen Miroslav Jurić, osoba imenovana od strane poslodavca kao odgovorna za zaštitu na radu. Vježbi je prisustvovalo cjelokupno radno osoblje Slavonije Slad.

U jučerašnjoj vježbi okupili su se timovi Javne vatrogasne postrojbe pod vodstvom zapovjednika Tomislava Orlovca, Gradskog društva Crvenog križa Nove Gradiške s ravnateljem Dariom Paukovićem, MUP-a PU BPŽ Policijske postaje Nova Gradiška u sastavu Antonija Alasić i Dražen Vlaović, Civilne zaštite s voditeljem Područnog ureda Slavonski Brod Pavom Baričićem te Civilne zaštite s načelnikom novogradiškog stožera Igorom Marićem.

Četvrta je ovo velika vježba u samo dva mjeseca, a prema riječima Tomislava Orlovca kao i uvijek najvažnije je spašavanje ljudskih života, a tek onda materijalnih dobara. Orlovac ističe kako su ovakve vježbe od ključnog značaja za društvo i zajednicu, jer se na taj način na ozbiljnoj razni sugrađani uče kako pravilno reagirati u slučaju požara. U ovom slučaju to su bili djelatnici tvrtke Slavnija Slad. Vježbom se upoznaju s evakuacijskim putovima i postupcima spašavanja, smanjuje se panika i povećava sigurnost u stvarnim izvanrednim situacijama, stječu se osnovna znanja o korištenju aparata za gašenje požara, podiže se svijest o opasnostima od požara i važnosti preventivnog djelovanja. U vremenima novih izazova, kao što je to terorizam, napadi dronova i slično, vježbama se građani osposobljavaju za brzo i smireno djelovanje u različitim kriznim situacijama, uče se prepoznati opasnosti, zaštititi sebe i druge, te učinkovito surađivati s hitnim službama. Preventiva, edukacija i spremnost ključni su za očuvanje života i imovine.

S Orlovcem se slaže i Dario Pauković, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Nove Gradiške, a koji se također sa svojim timom u sklopu djelatnosti ustanove uključuje u ovakve vježbe. Naime, Crveni križ educira građane o pravilnom postupanju u davanju prve pomoći unesrećenima, ali daju i psihološku podršku svima koji se zateknu u nekim nevoljama uzrokovanima nepogodama. Ujedno kao ustanova BESPLATNO održavaju vježbe i edukacije svim zainteresiranim skupinama u društvu. Tvrtke, obrti, udruženja, udruge, klubovi, svi se mogu obratiti Gradskom društvu Crvenog križa Nova Gradiška kako bi svoje djelatnike ili članove pripremili za davanje adekvatne prve pomoći. Pauković ističe kako će rado organizirati potrebne edukacije.

Evakuacija u tvrtki Slavonija slad simulirana je u kontekstu izbijanja požara, što se smatra najrealnijim scenarijem u poslovnim objektima, no pritom je naglašeno kako se vježbe evakuacije mogu provoditi i u slučaju drugih izvanrednih situacija, poput terorističkih prijetnji. Postupak evakuacije odvijao se prema unaprijed utvrđenom protokolu. Imenovani voditelji evakuacije, po dojavi požara ili aktivaciji alarma, odmah su se uputili na mjesto događaja te su prolaskom kroz prostorije i kucanjem na vrata obavijestili prisutne o potrebi evakuacije. Voditelj Jurić je odredio radnike koje će zatvoriti dovode plina i struje, a pravovremeno su pozvane i nadležne službe poput vatrogasaca, policije i hitne pomoći.

Zaposlenici su educirani o svojim obvezama tijekom evakuacije – kretanje u koloni ubrzanim korakom bez panike, pridržavanje smjerova označenih za evakuaciju te okupljanje na zbornom mjestu ispred objekta. Kao dodatna mjera sigurnosti, u slučaju tehničkog kvara razglasa, obučeno osoblje tvrtke bilo je zaduženo za usmjeravanje ljudi prema najbližim izlazima. Nakon evakuacije, zaposlenici su upoznati s osnovnim zakonskim odredbama iz Zakona o zaštiti od požara. Istaknuto je kako se osobe koje su psihofizički sposobne, mogu uključiti u početno gašenje požara, pod uvjetom da time ne ugrožavaju vlastitu sigurnost ili sigurnost drugih. U praktičnom dijelu vježbe, zaposlenici su imali priliku sami isprobati korištenje aparata za početno gašenje, čime je dodatno povećana njihova osposobljenost za postupanje u kriznim situacijama.

Vježba evakuacije ocijenjena je kao uspješna, s nekoliko uočenih nedostataka i preporuka za poboljšanje sigurnosnog sustava i spremnosti u slučaju izvanrednih situacija. Tijekom vježbe uočeno je da je čujnost sirena u proizvodnim halama bila zadovoljavajuća, no u upravnoj zgradi signal nije bio dovoljno snažan, zbog čega je preporučeno pojačanje zvučnih signala u tom dijelu objekta. Poseban naglasak stavljen je na izazove vezane uz silose i visoke objekte. U slučaju stvarnog požara ili potrebe za spašavanjem s visine, vatrogascima će biti nužne automobilske ljestve koje omogućuju djelovanje s visine i na većim udaljenostima. Silosi predstavljaju dodatnu opasnost zbog mogućnosti eksplozije fine prašine, što dodatno zahtijeva specifičnu opremu i postupke. Unatoč manjoj potrebi za tehničkim doradama, vježba je u cjelini ocijenjena pozitivno. Čujnost i zvučna signalizacija unutar i izvan objekta bila je zadovoljavajuća, a voditelj vježbe je utvrdio da je uspješno izvedeno zatvaranje glavne električne sklopke i plinskog ventila, što su ključne radnje u slučaju stvarne opasnosti. Disciplina zaposlenika tijekom evakuacije također je ocijenjena kao dobra – radnici su se kretali prema izlazima organizirano i bez panike. Evakuacijske oznake bile su jasno postavljene u skladu s važećim propisima Republike Hrvatske. Evakuacija zaposlenika do zbornog mjesta trajala je 120 sekundi, što se smatra zadovoljavajućim vremenom s obzirom na veličinu objekta i broj osoba uključenih u vježbu.

Na temelju svih provedenih aktivnosti i utvrđenih činjenica, zaključeno je da je vježba evakuacije uspješno realizirana. Preporučuje se da se utvrđeni sitni nedostaci otklone u što kraćem roku te da se redovito organiziraju slične vježbe kako bi se održala visoka razina spremnosti zaposlenika i poboljšala ukupna sigurnost objekta. Cjelokupna vježba protekla je bez poteškoća te je pokazala kako su djelatnici Slavonije Slad spremni pravovremeno reagirati i pridržavati se sigurnosnih procedura, čime se značajno povećava razina sigurnosti na radnom mjestu. Evakuacija, pokazna vježba gašenja požara unutar objekta kao i vježba samoizbave i zbrinjavanja unesrećenih provedene su adekvatno. Opis rezultata vježbe i zaključak stavljaju novogradišku tvrtku Slavonija Slad visoko na ljestvici tvrtki koje brinu za sigurnost svojih djelatnika.

Komentari
Prethodni članak“Ruksak pun kulture” u školi u Rešetarima