Ako se odlučite na pohađanje srednje škole izvan mjesta stalnog boravka, možete živjeti u učeničkom domu. Druga je opcija svakodnevno putovanje do škole i nazad, ali to je u nekim slučajevima neisplativo.

Mnogi učenici biraju upisati srednju školu u većem gradu poput Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka. Oni koji dolaze iz dalekih mjesta najčešće odluče živjeti u učeničkom domu toga grada, ali ako ste dovoljno blizu gradu u kojem želite upisati srednju, možda ste se zapitali je li bolja opcija svaki dan putovati do škole, a spavati kod kuće. Provjerili smo cijene smještaja i svakodnevnog prijevoza.

Maksimalna cijena učeničkih domova koju će roditelji ili županijske službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad trebati platiti mjesečno iznosi 83.62 eura. U tu cijenu uključen je smještaj te prehrana, odnosno doručak, ručak i večera. Iako Ministarstvo regulira samo maksimalnu ukupnu cijenu učeničkog doma koja trenutno iznosi 167.24 eura, većina domova ima cijenu upravo jednaku maksimalnoj kako bi pokrili svoje troškove. To znači da je ukupna cijena 167.24 eura te da 83.62 eura sufinanciraju regionalne samouprave, a preostalih 83.62 eura plaćaju roditelji.

Za upis u neki učenički dom morate proći natječaj, a najčešće domovi provode ljetni i jesenski upisni rok. Pravo izravnog prijama u učenički dom često imaju učenici kojima su oba roditelja preminula ili su djeca smrtno stradalog hrvatskog branitelja. Na natječaju za upis učenici ostvaruju bodove uz pomoć kojih ih se rangira. Pri dodjeli bodova, gledaju se zaključne ocjene iz osnovne škole i uspjesi na natjecanjima. Bodove će dobiti i djeca koja žive sa samohranim roditeljem, roditeljem invalidom ili nezaposlenim roditeljima. Bodove će dobiti i djeca koja imaju teškoće u razvoju ili tešku bolest. Dodjeljivanje bodova se također razlikuje od doma do doma pa svakako pogledajte što vrednuje dom koji vas zanima.

Učenički domovi nude i razne aktivnosti i sportove od kojih se neki dodatno naplaćuju. Popis aktivnosti koje dom nudi često možete pronaći na njihovim web stranicama. Najčešće aktivnosti su sportovi poput nogometa, rukometa, odbojke i slično, a osim sportova, neki domovi imaju debatne grupe, filmske grupe, grupe koje posjećuju muzeje i predstave itd. Također, neki učenički domovi su mješoviti, odnosno primaju i muške i ženske učenike, a neki su isključivo muški ili isključivo ženski domovi.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih osiguravat će sredstva na mjesečnoj bazi svakoj školi, a sredstva koja ne utroše bit će dužni vratiti u državni proračun u propisanim rokovima. Iznosi i postoci financiranja prijevoza za učenike srednjih škola ostali su isti za iduću školsku godinu. Učenik koji je u školskoj godini 2024./2025. upisao i redovito pohađa srednju školu na području Republike Hrvatske ostvaruje pravo na sufinanciranje 75 posto troškova međumjesnog javnog prijevoza, odnosno financirat će im se mjesečna karta za autobus ili vlak.

Grad Zagreb ima 15 učeničkih domova. Jedan od popularnijih domova u centru grada je Dom učenika srednjih škola Antun Gustav Matoš Zagreb koji se nalazi na Marulićevom trgu. Uz mjesečnu cijenu smještaja i prehrane od 83,62 eura, cijena slobodnih aktivnosti tog doma iznosi 35,00 eura. Slobodne aktivnosti koje se nude su košarka, odbojka, stolni tenis, streljaštvo i drugi sportovi, odlasci u kazališta, planinarenje i kreativna grupa.

Osim 15 učeničkih domova u Gradu Zagrebu, u Zagrebačkoj županiji nalazi se jedan učenički dom i to u Ivanić-Gradu, Učenički dom Ivanić-Grad.

 

Komentari
Prethodni članakŠto su pitali gradski vijećnici: Uređenje ulica, nedostatak pedijatara, zatvoreni bazeni…
Sljedeći članakNastavak arheoloških istraživanja na lokalitetu Lipanovac – Pustošina (Grgurevo)