650 tisuća kućanstava grije se na plin, ali i dobar dio industrije. Samo u Zagrebu potroši se 60 posto plina, kutinska Petrokemija troši 25 posto, ostalo potroši cijela Hrvatska.
Nekoliko je mogućih scenarija nakon prvoga travnja. Računi će vam biti veći, i to znatno. Sada prosječna obitelj potroši 4875 kuna na godinu na plin, piše Dnevnik.hr
Ako PDV na plin ostane 25 posto, a cijene ostanu ovako visoke, račun na godišnjoj razni skače na 8625 kuna. Odluče li iz Banskih dvora PDV svesti na 13 posto, račun će biti manji, ali i dalje za mnoge neodrživih 7797 kuna.
Bude li pak PDV spušten na pet posto, račun će biti u prosjeku 7245 kuna. I na kraju, odrekne li se Vlada naplate PDV-a, račun bi bio 6900 kuna.
Plin se po tržišnim cijenama već prodaje poduzetnicima i industriji. Iako su kućanstva zasad zaštićena, drugi trpe. Industrija koja se grije na plin, škole, bolnice, restorani, frizeri, svi oni dobivaju uvećane račune.
Velika opasnost je i za poljoprivrednike, kutinska Petrokemija već je za 200 do 300 posto povećala cijenu umjetnih gnojiva. A proljeće dolazi. Inače, 80 posto plina troši gospodarstvo, a kućanstva samo 20 posto. Nezaštićeni poduzetnici, nema sumnje, ili će zatvarati pogone ili će njihove usluge poskupjeti. Dakle, inflacija dolazi na velika vrata.
Igranje s PDV-om ima i posljedice za proračun. Od plina država prikupi 1.200.000.000 kuna na godinu. Ministar Marić, kada Vlada ne bi intervenirala, dobio bi dodatnih tristo milijuna kuna. Smanji li PDV na 13 posto, u blagajni će biti 31 milijun kuna manje. Padne li PDV na pet posto, Marić je kraći za 252 milijuna kuna. A odrekne li se Vlada PDV-a, proračun je u rupi od 390 milijuna kuna.
Ovo je priča samo o plinu, ne zaboravite, i struja je odletjela u nebo. Stoga se pripremite za energetski udar. Ma koliko Vlada pomagala, bit će bolan za mnoge.