Informatička radionica za umirovljenike, koju pohađa 16 polaznika za koje su priručnik izradili učenici, samo je dio aktivnosti projekta Međugeneraciijske solidarnosti. Riječ je o projektu kojeg učenici Brodsko-posavske županije provode u suradnji sa svojim kolegama iz Bugarske.
Ukupno 13 učenika i pet profesora iz Osnovne škole “Sv. Kiril i Metodi” iz bugarskog grada Kardzhali, stiglo je jučer u uzvratni posjet učenicima OŠ “Ante Starčević” u Rešetarima.
Riječ je o školama koji su partneri u međunarodnom ACES projektu naziva “Međugeneracijska solidarnost”. U sklopu uzvratnog posjeta domaćini su svoje goste danas doveli i u Slavonski Brod, gdje su uz obilazak kulturnih i turističkih destinacija grada posjetili i Županijsku upravu gdje je za njih prijam upriličo brodsko-posavski župan Danijel Marušić, sa suradnicima.
I na samom prijamu bilo je riječi o projektu “Međugeneracijske solidarnosti” s kojim su učenici krenuli 1. listopada prošle godine, a koji će kraju biti priveden na završnoj konferenciji u Slovačkoj. – Projekt je razvijen u suradnji naših učenika sa Udrugom umirovljenika Općine Rešetari koja nam je glavni partner. Sve smo podredili toj međugeneracijskoj solidarnosti, pa su učenici pomagali starijim osobama, posjećivali ih u staračkim domovima. Bilo je tu u našoj školi u sklopu ovoga projekta nekih 15-ak aktivnosti, od kojih je svakako jedna od najznačajnijih informatičko opismenjavanje osoba treće životne dobi. Priručnik za polaznike informatičke radionice izradili su učenici, a našim umirovljenicima na taj način otvorila se mogućnost novog načina komunikacije, između ostaloga, i sa njihovim članovima obitelji koji danas žive daleko od njih. Informatički tečaj pohađa 16 osoba, koji će uspješno privesti ga kraju prekosutra – riječi su kojima je, u kratko, projekt opisao ravnatelj OŠ “Ante Starčević” iz Rešetara, Tihomir Bubalo, dodavši kako su učenici iz Bugarske u sklopu projekta Međugeneracijske solidarnosti radili na temu podizanja tjelsnih sposobnosti starijih osoba.
Cilj je bio senzibilizirati mlade ljude, učenike ovih škola da i dalje, nakon završetka projekta, zadrže u sebi potrebu pomaganja starijima te da danas sutra isto prenose na nove generacije. U školi su sigurni kako su upravo u tome uspjeli te da će projekt živjeti u njima samima kao dio životne filozofije.
Inače, gosti iz Bugarske u Rešetarima će boraviti do 28. travnja. Nakon današnjeg posjeta Slavonskom Brodu, pred njima je još niz aktivnosti vidljivih iz programa boravka:
3. dan – 26. 4. 2016., utorak
7:45 sati – dolazak učenika na nastavu
8:30 sati – posjeta bugarskih nastavnika nastavi
10:00 sati – prijem kod načelnika općine Rešetari, gosp. Zlatka Age
11:00 sati – obilazak izložbe slika i galerije Petrović u prostorima KLD Rešetari, vrtića, razgledavanje župne crkve Krista Kralja
12:50 sati – odmor i slobodno vrijeme
16:30 sati – obilazak franjevačkog samostana u Cerniku,
17:30 sati – posjet TZ grada Nove Gradiške
20:00 – 22:00 – Disco party
4. dan – 27. 4. 2016., srijeda
8:30 sati – početak projektnog dana i rad po radionicama na temu „Međugeneracijska solidarnost”
10:15 sati – tradicijske dječje igre
16:00 sati – vožnja kočijom kroz Rešetare
17:00 sati – okupljanje uzvanika
17:30 sati – svečani program za Dan škole i završna svečanost ACES-ova projekta
19:30 sati – večera
5. dan – 28. 4. 2016., četvrtak
U jutarnjim satima – ispraćaj gostiju ispred škole
Autor: A.P. SB Plus