Učenici 3.B razreda smjera krojač Industrijsko-obrtničke škole iz Nove Gradiške, zajedno sa svojim profesoricama Dragicom Kekez i Verom Tomić Žager, organizirali su Modni buvljak povodom Svjetskog dana činjenja dobrih djela. Ova hvalevrijedna inicijativa dio je školskog projekta usmjerenog na promicanje održivog razvoja, kreativnosti i humanosti među mladima.
Tijekom travnja učenici su prikupljali odjeću i modne dodatke koje su, prema potrebi, reciklirali, redizajnirali i pripremili za prodaju. Prvi buvljak održan je u školskom dvorištu, a zbog velikog interesa i pozitivnih reakcija, aktivnost je nastavljena i u središtu Nove Gradiške, gdje su građani imali priliku po simboličnim cijenama kupiti odjeću i razne predmete. Prikupljena sredstva namijenjena su u dobrotvorne svrhe.
„Modni buvljak već smo odradili u školi, bilo je doista pozitivno i voljela bih da to postane tradicija. Još je puno odjeće koja se može nositi i koristiti. Osim toga, našim maturantima koji uskoro izlaze na tržište rada, ovakvi su projekti korisni i jer uče komunicirati, a s druge strane, na ovaj način kroz jako puno odjevnih predmeta nauče različite materijale, kako ih održavati, slagati, kombinirati- edukativno, korisno i humanitarno.“ – kaže Vera Tomić Žager, nastavnica stručne prakse u Industrijsko obrtničkoj školi, smjera Krojač.
U vremenu brze mode i hiperprodukcije odjeće, ovakvi projekti pružaju vrijednu poruku o važnosti recikliranja i očuvanja okoliša. „Nažalost, brza moda i jeftina roba dominiraju tržištem. A ovdje imamo odjeću koja nikada nije nošena. Roba ima svoju vrijednost i uvijek se može dotjerati i prilagoditi,“ – dodaje profesorica.
Kroz ovakve projekte učenici ne samo da stječu praktična znanja i vještine, već razvijaju i osjećaj odgovornosti prema društvu i okolišu. “Nažalost, brza moda, jeftina roba se prodaje na veliko. Tu ima zaista odjeće koja nikada nije nošena. Roba ima svoju vrijednost i uvijek se može izmijeniti, dotjerati…..”- dodaje.
Program modnog krojača, koji upisuje Industrijsko obrtnička škola u Novoj Gradiški, učenicima pruža širok spektar mogućnosti – od rada u modnim buticima do samostalnog kreiranja i prodaje vlastitih proizvoda. “Modni krojač je novi program okrenut modi, ne serijskoj proizvodnji, posao koji je vrlo dinamičan, osim šivanja, bit će puno crtanja, kako rukom tako i na računalu, dakle uče nove kompetencije….Mogu raditi u modnim buticima, poznaju materijale, imaju znanja o stiliziranju, što im je svakako prednost na tržištu rada.” ” – kaže.
Ovaj projekt savršen je primjer kako školske inicijative mogu biti korisne, edukativne i društveno odgovorne – stvarajući bolju budućnost za mlade generacije i zajednicu u cjelini.