Informativno pravni centar – IPC Slavonski Brod u suradnji sa Elektrotehničkom i ekonomskom školom Nova Gradiška proveo je još jednu javnu akciju “Stop vršnjačkom nasilju” u okviru istoimenog projekta. Akcija je održana na središnjem gradskom trgu, a glavni cilj je educirati javnost o sve raširenijem problemu vršnjačkog nasilja, s naglaskom na cyber nasilje.
Njihova želja je doprijeti do građana te podići svijest o ovom problemu među mladima. Koordinator projekta Matej Klaić ističe kako je nasilje na internetu danas iznimno raširen problem, ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu. “Svjedoci smo brojnih uznemiravanja, nasilja i prijetnji putem društvenih mreža gdje je to postao velik problem. Želja nam je osvijestiti građane, posebice mlade da nasilje treba zaustaviti i reći “Stop vršnjačkom nasilju”. Nasilje nikada nije rješenje ni odgovor.” – rekao je Klaić.
Ciljevi projekta su pridonijeti prevenciji nasilja među mladima kroz uključivanje zajednice i poticanje angažmana mladih, povećanje svijesti mladih o vrstama i oblicima nasilnog ponašanja, njegovim rizicima i posljedicama, osnažiti mlade u suprotstavljanju vršnjačkom nasilju na internetu, zagovarati učinkovitu prevenciju svih oblika vršnjačkog nasilja, senzibilizirati javnost o utjecaju i posljedicama među mladima, unaprijediti suradnju između škola, lokalnih vlasti i lokalne zajednice u prevenciji nasilja nad mladima.
Važno je nasilje prevenirati, ali i prepoznati znakove nasilja među vršnjacima kako bi se moglo adekvatno reagirati. “Uvijek savjetujemo roditelje da razgovaraju sa svojom djecom, da budu uključeni u njihov razvoj, da ih pitaju postoji li problem i pokušaju naći rješenje. Tu su, naravno, uključeni i stručni suradnici, pedagozi i psiholozi, a po potrebi i službene institucije. Apeliramo i na učenike da budu svjesni da nasilje nije rješenje i da ga ne treba prakticirati.” – naglasio je.
Mira Linjaković, prof. savjetnik u Elektrotehničkoj i ekonomskoj školi u Novoj Gradiški ističe kako je cilj ove akcije podsjetiti građane na važanost prevencije nasilja među vršnjacima, koje je sveprisutno naročito u online svijetu te kakve posljedice ono ima na mlade. “Cilj nam je promovirati sve oblike prevencije vršnjačkog nasilja s naglaskom na prevenciju nasilja na internetu. Pozvali smo naše volontere, učenike koji su dio projekta da pokažu javnosti i osvjeste građane koliko je bitno prevenirati nasilje. Puno je čimbenika za nasilje među mladima. Danas je ono vrlo suptilo i često ga ne primjetimo upravo zato jer se preselilo u online svijet. Mnogi mladi nisu svjesni da svojim postupcima mogu povrijediti druge ljude koji to puno emotivnije doživljavaju.” – ističe Linjaković.
Projekt je financiran od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske.
Autor: Tihana Cindrić