U organizaciji novogradiškog Doma kulture otvorena je izložba “Botaničarev san” vrsne umjetnice Martine Gracin. Ova izložba predstavlja svojevrsni nastavak njezina prethodnog ciklusa radova, koji su bili vezani uz urbane prostore i ljude u tim prostorima, dodajući im sada i jedan novi, prirodni element. U ovom ciklusu radova umjetnica istražuje sinergiju prirode, biljaka, i čovjeka, a kroz tehniku linoreza uspijeva dočarati jedan kontemplativni, pomalo sanjarski i nadrealni doživljaj svijeta koji ju okružuje.

Riječ je o nizu grafika nastalih kao kombinacija različitih grafičkih tehnika. „Posvećen je sinergiji prirode, biljaka, životinja i čovjeka, gdje nas naslovi vode prema kontemplativnom doživljaju prirode u različita doba dana ili godišnjih doba. Balansiranjem nadrealističkih elemenata i tradicije lirske apstrakcije, Martina Gracin stvara fantastične, pomalo nadrealne prizore, gradeći ih od mnogo manjih grafičkih struktura, čime stvara magičnu vizualnu potku fragmentiranih doživljaja i sjećanja.“ – pojasnila je kustosica i povjesničarka umjetnosti Iva Körbler predstavljajući rad Martine Gracin.

U ovom ciklusu autorica kombinira linorez s monotipijom i dubokim tiskom. Umjetnica ističe kako najviše voli raditi u linorezu zbog specifičnosti materijala i procesa, gdje materijal uvijek daje svoje i mijenja početnu zamisao, vodeći umjetnika u nepredviđenim smjerovima. “Volim materijalnost cijelog procesa, povezanost sa samim materijalom koji je vrlo specifičan. Tehnika linoreza bogata je mogućnostima za nova istraživanja i neiscrpan je izvor inspiracije.” kaže Gracin koja se s ovom tehnikom po prvi puta susrela za vrijeme studija. „Bio je to prvi susret i ljubav na prvi pogled.“ – dodaje Gracin.

Izložba “Botaničarev san” nije samo prikaz njene tehničke vještine u linorezu, već i njene inovativnosti, kreativnosti u kombiniranim tehnikama te pruža posjetiteljima jedinstvenu priliku da se urone u svijet gdje se umjetnost i priroda susreću, stvarajući sklad i sinergiju koja inspirira i potiče na razmišljanje.

Izložbu je otvorila ravnateljica Doma kulture Danijela Juranović.

O umjetnici:

Martina Gracin je rođena u Zagrebu 1978. godine. Nakon završene XV. gimnazije upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu. 2002. godine je diplomirala grafiku na Nastavničkom odsjeku u klasi profesora Ivice Šiška. Članica je HDLU-a.

Izlagala je na trijenalima grafike u zemlji i inozemstvu (Bugarska, Španjolska, Engleska, Francuska, Njemačka, Srbija, Sjeverna Irska, Argentina), te na pedesetak skupnih izložbi u Hrvatskoj (Prsten HDLU-a, Galerija Vladimir Bužančić, Galerija Zvonimir, Galerija grada Krapine, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Studio Mimara i drugdje). 2022. godine izlaže u Galeriji Događanja u Zagrebu („Otisci gradova”), 2018. godine u galeriji dr. Vinko Perčić u Subotici („Prostori memorije”, s Robertom Samardžićem i Izabelom Hren), 2009. u galeriji Anima u Zaprešiću („Grafički mozaik”) te 2005. u Galeriji CEKAO („Izbor iz grafičkih mapa”, s Mirelom Ivanković i Julianom Kučan).

Od 2003. godine intenzivno se bavi i likovnom pedagogijom. Radi u OŠ „Ivan Benković” u Dugom Selu. Živi u Zagrebu.

www.martinabrightlight.com

Komentari
Prethodni članakProKnjiži Me by Mirela Relković: Kupi – prodaj
Sljedeći članakOvako se uči u školi u Adžamovcima: Planetarij, projekt malog poduzetništva…