Prije deset godina, 23. kolovoza 2015.g. u dvorištu obitelji Vidlanović u Magić Maloj, filijali novokapelačke župe, svečano je blagoslovljena kapelica s kipom Gospe međugorske. Blagoslov je obavio prečasni Goran Mitrović, tadašnji novokapelački župnik i dekan Novokapelačkog dekanata Požeške biskupije. Prije toga, u seoskoj kapeli Mučeništva svetog Ivana Krstitelja, slavljena je sveta misa.
Anka i Andrija Vidlanović počeli su graditi kapelicu prije 24 godine, potpuno sami, isključivo rukama. Andrija je godinama slabovidan, no ipak se usudio biciklom dovoziti u dvorište kamen po kamen s udaljenosti 5 km za temelje kapelice. Anka, koja je inače domaćica i spretna šlingačica, sama je sazidala ovu kapelicu, u koju su zatim nabavili veliki i lijepi kip Gospe iz Međugorja. Sve su uradili sami, od skromne Andrijine mirovine. U dvorištu su uredili i hodočasnički prostor, s puno zelenila i cvijeća, pa kad netko od vjernika i hodočasnika ovdje želi doći i moliti, može se odmoriti i okrijepiti.
23. kolovoza 2025. godine u Magić Maloj je proslavljena 10. obljetnica kapelice i Marijinog kipa. Obitelj, rodbina i lijep broj vjernika okupio se u dvorištu Vidlanovićevih ispred kapelice, gdje je sve pozdravio vlč Josip Homjak, novokapelački župnik i među ostalim, kazao:
„Okupili smo se oko Gospe ove subote, u dan posve
en BDM, u predvečerje nedjelje, a na početku devetnice Gospi od suza. Ovih dana slavili smo Mariju Kraljicu, zatim Gospu Voćinsku, za Veliku Gospu pohodili smo Kloštar kod Sl Kobaša, za blagdan Rođenja BDM okupit ćemo se na Gospinom polju. Večeras smo se okupili ovdje, oko Marijinog lika, ispred kapelice koju su podigli Andrija i Anka, kao znak svoje vjere, odanosti i ljubavi prema dragom Bogu i prema našoj nebeskoj Majci. Naša nas Majka potiče na molitvu krunice. Upravo sad započet ćemo tu molitvu, razmatrat ćemo otajstva našeg spasenja, zazivati Majku i pozdravljati je pozdravom anđela kod navještenja Isusova rođenja, a molit ćemo i Gospine litanije. Preporu
imo u molitve i zaštitu Božju Andriju i Anku, ali i sve nas. Neka nas Marija zagovara i neka zajedno s nama moli. Neka nebesa Majka, kojoj se utječemo, zagovara svakog od nas i neka nam pomogne doći u Kraljevstvo Božje. Neka nam izmoli raskajano srce da želimo Boga susresti i slaviti svojim životom, ne samo na svetoj misi i ne samo danas, nego sve dane našeg života“.
Nakon molitve krunice, u kapeli Mučeništva Svetog Ivana Krstitelja, župnik Homjak slavio je svetu misu.
Anka i Andrija veliki su Marijini štovatelji. Kapelicom i kipom željeli su Gospi zahvaliti za brojne primljene milosti. Dok je Andrija bolje vidio, hodočastli su u gotovo sva marijanska svetišta i prošteništa Požeške biskupije, zatim u Mariju Bistricu, a najradije su odlazili u Međugorje, gdje su učinili i zavjet – podići kapelicu s kipom Kraljice mira. San im se prije deset godina ostvario. Anka je u svom životu našlingala velik broj oltarnika za župne crkve u okolici, zatim za neke crkve u Zagrebu, Rimu, Austriji itd. Dok šlinga, moli zajedno sa suprugom, a inače je molitva uz rad redoviti dio njihove svakodnevnice. Kapelicom, kipom i svečanošću u kojoj je uz desetu obljetnicu sudjelovalo lijep broj vjernika, obitelj i rodbina, željeli su Gospi, Kraljici mira, zahvaliti za brojne primljene milosti. Kao i prije desetljeća, sve svoje goste Vidlanovići su počastili pravim slavonskim objedom.
Tekst/Foto: Višnja Mikić