U slučaju Ljubice Murat, koja je nakon operacije u Novoj Gradiški preminula, kćer je uvjerena kako je riječ o posljedici liječničke pogreške. Zbog straha i bolova kroz koje je prošla njena majka od bolnice traži sto tisuća kuna.
SLAVONSKI BROD – Na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu danas je održana glavna rasprava u slučaju Jadranka Vuković protiv Opće bolnice Slavonski Brod. Radi se o građanskoj parnici u kojoj Vuković od bolnice traži nadoknadu štete za količinu straha i bolova kroz koje je prošla njena majka Ljubica Murat, koja je preminula 5. rujna 2014. godine. Riječ je o iznosu od sto tisuća kuna.
Podsjetimo, Ljubica Murat (61) je 3. ožujka 2014. godine operirana u novogradiškoj bolnici, gdje joj je ugrađen umjetni kuk. Postooperativni tijek išao je dobro, a Ljubica je dva tjedna kasnije, prema riječima njezine kćeri Jadranke, trebala otići u lječilište Lipik.
– Nakon što smo nazvali Lipik, kamo su majku trebali odvesti kolima saniteta, doznali smo da nije stigla. Potom zovemo novogradišku bolnicu gdje sam doznala kako se mamino stanje zakompliciralo. Kazali su mi da je hitno operirana jer je navodno ‘cocnula’, a kasnije mi je dr. Marić opisao što je napravio u drugoj operaciji. Od tada sve kreće nagore. Slijedećih 25 dana provela je na intenzivnoj njezi, dobila je bolničku bakteriju, bila priključena na aparate, povremeno se gubila i nije nas prepoznavala. Oko 24. travnja prebačena je u slavonskobrodsku bolnicu na zarazni odjel zbog dvije bolničke bakterije kojima se zarazila. Odbijala je hranu, po tijelu su joj se otvorile rane zbog kojih je u sprnju prebačena na KBC Zagreb, odakle je zbog nemogućnosti operiranja trebala biti vraćena u Novu Gradišku. No, ona je to navodno odbila pa su je odvezli u brodsku bolnicu, odakle je, nakon što je dobila ortozu za kuk, poslana opet u novogradišku bolnicu gdje je i preminula 5. rujna – ispričala je danas, pred sutkinjom Ivankom Šaravanja, Jadranka Vuković.
Uvjerena je kako su nemarnim odnosom prema pacijentici liječnici doveli do toga da njena majka na kraju izgubi život. Na sudu su svoj iskaz o liječenju Ljubice Murat danas dali i liječnici koji su bili involvirani u slučaj nesretne žene.
– Na dan kad je trebala biti poslana u toplice nesretna žena se požalila na bolove u kuku, na lijevoj strani gdje smo joj ugradili umjetni kuk. U razgovoru mi je rekla, a kasnije je to ponovila i na viziti, kako se hodajući okliznula te je lijevim bokom udarila u zid. Sumnjali smo na iščašenje no rtg snimka pokazala je da je došlo do utiskivanja dijela proteze u zdjelicu, zbog čega je bio nužan drugi operativni zahvat – izjavio je dr. Dalibor Marić, koji je Ljubicu Murat i operirao. Tijekom operacije, u trenutku kada su krenuli u isprobavanje nagiba, kako je izjavio dr. Marić, došlo je do oštećenja krvne žile i jakog krvarenja.
Svi svjedoci koji su danas davali iskaz pred sudom, kazali su kako su nazočni u sali pozvali kolege u pomoć te je nastala komplikacija na kraju, podvezivanjem, i sanirana. – Krvna žila nije bila presječena nego ubodena i maksimalnog otvora do dva milimetra – kazao je dr. Matić,
kojem je u pomoć u salu odmah po pozivu, stigao i opći kirurg Mario Špoljar. – Zbog pretilosti žene bilo je teško u masnom tkivu, na dubini od 25 cm, pronaći oštećenje krvne žile. Kada sam ušao u salu kolega je krenuo u rješavanje komplikacije, ja sam nastavio te smo tamponirali abdomen, a po dolasku kolega dr. Margetića i dr. Markovića, krvna žila je podvezana i sanirana – izjavio je dr. Špoljar.
U cijelom slučaju kćeri preminule sporna je manjkava dokumentacija kao i odgovori na pitanja jesu li liječnici napravili grešku. Opunomoćenik tužiteljice mišljenja je kako nepostojanje, primjerice rtg snimki od dana kada je Ljubica Murat opereirana po drugi puta, ukazuje na manjkavost u radu. Sudski vještak prof. dr. Josip Turčić, slaže se kako je dokumentacija manjkava, no obzirom na postojanje dijagnoze uvjeren je kako su obavljene sve potrebne pretrage, jer bi bez njih postavljanje dijagnoze bilo nemoguće.
– Manjkava dokumentacija u ovome slučaju jeste, ali to ipak ne spada u liječničku pogrešku. Opis dokazuje da su RTG snimke obavljene jer je drugačije postavljene dijagnoze bilo nemoguće utvrditi. Nažalost, iako u malom postotku svega 0,2 do 0,3 posto prema literaturi, ovakve komplikacije se pojavljuju. A činjenica kako je bilo riječ o ženi koja je godinu ranije preživjela inzult, koja je imala višak kilograma, dijagnozu dijabetesa te na sve to primila 19 doza krvi dovela je do krajnjeg ishoda. Smrt pacijentice je nažalost posljedica kaskadnog padanja iz komplikacije u komplikaciju, od kojih jedna vuče drugu,a sve je krenulo gubitkom krvi – izjavio je sudski vještak, s čijim se mišljenjem opunomoćenik tužiteljice ne slaže te je najavio pismeno očitovanje, za što mu je sud odredio rok od 15 dana.
O datumu novog ročište stranke će, kazala je sutkinja Šaravanja, biti obavještene pismenim putem.
Tihomir Biščević
Na sudu je danas, u svojstvu svjedoka, ispitan i tadašnji sanacijski upravitelj OB “Dr. J. Benčević”, kojoj je pripadala i novogradiška bolnica. On je, naime, samo dan nakon slučaja Murat zabranio provođenje operacija kuka u novogradiškoj bolnici. – Bio je to samo nastavak već planiranog. Naime, sanacijskim programom predviđeno je objedinjenje pojedinih službi. Od početka 2014. razgovaralo se o tome da ortopedske operacije ‘preselimo’ u Slavonski Brod, no dogovorili smo da to bude 1. travnja kako bismo do tada ‘raščistili’ liste čekanja u novogradiškoj bolnici. S druge strane kada se dogodio ovaj slučaj, a obzirom da sam kroz svakodnevne neopravdane pritužbe na rad i stanje pacijenata dr. Marića, shvatio da on radi u neprijateljskom i nekolegijalnom okruženju, odlučio sam odmah prekinuti obavljanje ovih operacija u Gradiški. Dr. Marić je to prihvatio, dva dana radi ambulantu u Novoj Gradiški, a u Slavonskom Brodu obavlja operativne zahvate i to radi vrlo profesionalno i kvalitetno – izjavio je dr. Biščević.
O tom slučaju, u više navrata, pisao je SBplus. Jedan od naslova glasio je: Hoće li pacijentica umrijeti zbog neodgovornosti?