Samo inovativnim pristupima u turizmu možemo generirati dobre rezultate, kaže župan Danijel Marušić i najavljuje projekt Prirodni i kulturni resursi u funkciji turizma s naglaskom na održivost i edukaciju

Privlačna i ugodna za život, tako župan Danijel Marušić vidi Brodsko-posavsku županiju koju sve više otkrivaju domaći i strani gosti. Trend turističkog rasta prisutan posljednjih godinu i pol dana , nakratko je zaustavila pandemija, no optimizam se vraća ovog proljeća kada je Brodsko-posavska županija bila domaćin Međunarodne regate u kajak kanuu i prvenstva Hrvatske u supersprint duatlonu. Zahvaljujući ovim i sličnim manifestacijama prvih dana svibnja broj noćenja porastao je za 236,30 posto, a broj dolazaka čak za 480 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Iako su posebne mjere zbog pandemije i Covid 19 još uvijek u nekom obliku na snazi ipak nam u prilog ide činjenica da u ovoj godini nisu barijere u smislu zabrane prometovanja između županija unutar Hrvatske kako je to bilo prošle godine.

„Evidentno je da kvalitetne sportske i turističke manifestacije generiraju dobre turističke rezultate. Nadamo se da će se s toplijim vremenom popraviti epidemiološka situacija i da ćemo većinu manifestacija i sajmova realizirati počevši  od  lipnja pa do kraja godine. Upravo je Turistička zajednica Brodsko-posavske županije raspisala Interni poziv za potpore manifestacijama i objavila ga je na web stranici www.tzbpz.hr. Također,  TZ Brodsko – posavske županije će sve  veće manifestacije i sajmova  koji su  motiv dolaska posjetitelja u našu Županiju najavljivati i promovirati u nacionalnim i lokalnim medijima te putem društvenih mreža“, ističe župan Marušić.

Županija kontinuirano ulaže u razvoj turističkih sadržaja, proizvoda i infrastrukture, pa je početkom tjedna najavljen projekt Prirodni i kulturni resursi u funkciji turizma koji na inovativan način objedinjuje turizam, kulturu, školstvo i zaštitu okoliša. Projektom se u turističku funkciju stavljaju zaštićena područja uz rijeku Savu. Zbog autentičnosti i ekološke očuvanosti iznimno su zanimljiva modernim turistima koji sve više vremena provode u prirodi.

„U fazi smo izrade projektno-tehničke dokumentacije za tri lokacije: Kulturno-obrazovne zone za djecu i mlade „Šištat“, Centra za posjetitelje „Prašnik“ i Info centra „Dvorina“.  Projekt vrijedan oko 6,5 milijuna kuna, sufinancira se s više od 5,5 milijuna kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Nositelj projekta je Brodsko-posavska županija, a parteri su Javna ustanova „Natura Slavonica“, Općina Sibinj i Općina Klakar. Do kraja studenog 2023. zaštićena područja Prašnik i Gajna  će dobiti turističku infrastrukturu, a više od 18 hektara bivšeg vojno-skladišnog kompleks u Gromačniku postat će kulturno-turističko-obrazovni centar“, kaže župan.

Dodaje kako Brodsko-posavska županija itekako može zadovoljiti zahtjeve turista u potrazi za autentičnim, autohtonim i zelenim oazama. To je vidljivo i iz porasta noćenja na salašima, OPG-ovima i rančevima, na kojima je u  svibnju ostvaren porast noćenja od čak 303,85 posto u odnosu na isto razdoblje 2020. U ovom segmentu naše ponude leži veliki potencijal, zaključuje župan.

Od zidina starog Cernika, do graničarskih čardaka uz Savu, od jednog do drugog seoskog domaćinstva, ranča ili kuće za odmor, slavonska Posavina idealna je destinacija za sve one željne punjenja baterija na drugačiji način.

Naša županija poziva da otkrijete njene skrivene kutke, podalje od stresa i vreve asfalta. Prekrasna priroda, bogata trpeza, domaćini kojima je gostoljubivost način života i tradicije, kombinacija su koja naš kraj čine vrijednim ne samo usputnog stajanja, nego i zadržavanja. Pitomi krajolici posavske nizine i slavonskih brežuljaka idealna su scenografija za odmor.

created by dji camera
Komentari
Prethodni članak#Usudi se! Naša priča
Sljedeći članakNovi studij Enogastronomije od jeseni na Veleučilištu u Požegi!