Danas, 4. siječnja, obilježava se Svjetski dan Brailleovog pisma, dan posvećen podizanju svijesti o važnosti ovog sustava pisma za slijepe i slabovidne osobe. Datum nije slučajan – 4. siječnja 1809. rođen je Louis Braille, francuski izumitelj čiji je rad otvorio vrata edukaciji, komunikaciji i ravnopravnijem sudjelovanju slijepih osoba u društvu.
Što je Brailleovo pismo?
Brailleovo pismo oslanja se na sustav ispupčenih točaka organiziranih u pravokutnim ćelijama, pri čemu svaka ćelija može sadržavati do šest točaka u različitim kombinacijama. Ove kombinacije predstavljaju slova, brojeve, interpunkcijske znakove i glazbene simbole, omogućujući korisnicima čitanje i pisanje dodirom.
Izum Brailleovog pisma 1824. godine bio je revolucionaran jer je slijepim osobama prvi put omogućio jednostavan i praktičan način pismenosti. Iako su postojali raniji sustavi za čitanje dodirom, poput tzv. “noćnog pisma” kojeg je koristila francuska vojska, Brailleov sustav bio je daleko intuitivniji i prilagodljiviji.
Zašto je važan ovaj dan?
Svjetski dan Brailleovog pisma podsjeća nas na prava osoba s invaliditetom, posebno prava na pristup obrazovanju i informacijama. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), na svijetu živi više od 253 milijuna ljudi sa slabim vidom, od čega je oko 39 milijuna potpuno slijepo. Za mnoge od njih, Brailleovo pismo je ključni alat za svakodnevnu neovisnost i ravnopravno sudjelovanje u društvu.
Nažalost, unatoč njegovoj važnosti, tehnologija i digitalizacija u posljednje vrijeme predstavljaju izazov za očuvanje Brailleovog pisma. Iako suvremeni uređaji poput govorne tehnologije pomažu u pristupu informacijama, Brailleovo pismo ostaje neizostavno u obrazovanju, osobito u učenju pravopisa, matematike i glazbe.
Brailleovo pismo nije samo način komunikacije – ono simbolizira jednakost, dostojanstvo i priliku za osobni razvoj. Na ovaj dan, prisjetimo se važnosti inkluzivnog društva u kojem su svi ljudi, bez obzira na fizičke prepreke, ravnopravni.
Svjetski dan Brailleovog pisma prilika je da slavimo genijalnost Louisa Braillea, ali i da promišljamo o tome kako možemo učiniti svijet pristupačnijim za sve.
Foto: Pixabay