Informativno pravni centar Slavonski Brod u suradnji s policijskim službenicima Policijske postaje Nova Gradiška jučer su proveli javnu akciju u povodu Europskog dana zaštite žrtava kaznenih djela. U središnjoj gradskoj Ulici slavonskih graničara u Novoj Gradiški dijelili su sugrađanima informativne letke o ovoj temi s ciljem osnaživanja žrtava, podizanja svijesti o njihovim pravima i poticanja na prijavu kaznenog djela nadležnim institucijama.

Kako ističe Sanja Galović iz Informativno pravnog centra, akcijom žele informirati građane o svim uslugama koje IPC nudi u sklopu programa Mreža podrške i suradnje za žrtve kaznenih djela te ih potaknuti na aktivno građanstvo u zastupanju općih interesa žrtava i svjedoka kaznenih djela.

Također, u sklopu javne akcije promovirali su i projekt “S-ZONA V”, Savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja” čiji je cilj pridonijeti prevenciji nasilja između članova obitelji:

– 22. veljače obilježava se diljem Europske unije – Europski dan zaštite žrtava kaznenih djela. Direktivom Europskog parlamenta i Vijeća 2012. godine uspostavljena su minimalna prava žrtava kaznenih djela u Europskoj uniji. Cilj direktive bio je osigurati da se žrtve tretiraju s poštovanjem, da imaju pristup informacijama, besplatnim i povjerljivim uslugama i podrškom uključujući psihološku pomoć, pravno savjetovanje, naknadu štete, sudjelovanje u kaznenom postupu, bez obzira na državu članicu u kojoj se nalaze, neovisno o nacionalnosti ili prebivalištu žrtava. Posebno se pažnja posvećuje ranjivim skupinama, djeci i žrtvama obiteljskog nasilja kako bi se spriječila sekundarna viktimizacija.

U Republici Hrvatskoj je mješoviti sustav podrške žrtvama Službe za podršku, odjeli pri Ženskim sobama, Mreža, Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja i druge specijalizirane udruge i državne ustanove. Ipak, veliki broj kaznenih djela ostat će zauvijek neprijavljen, a kada ga žrtve i prijave suočavaju se s problemima i strahovima.

Informativno pravni centar je članica MREŽE podrške i suradnje zajedno s deset drugih organizacija s područja Hrvatske, a koordinator je Ženska soba Zagreb. Sedam godina pružamo podršku svim žrtvama kaznenih djela i prekršaja obiteljskog nasilja u Brodsko posavskoj i Sisačko moslavačkoj županiji – kaže Galović.

Svi koji trpe nasilje ili su mu svjedoci mogu potražiti pomoć

– Ukoliko ste žrtva ili svjedok kaznenog djela ili prekršajnog djela obiteljskog nasilja, za pomoć i podršku obratite se u uredu Informativno pravnog centra, Juraja Dobrile 34, Slavonski Brod, na telefon 035/448-533 ili 035/449-715, e-mail: [email protected] svakim radnim danom od 8.00 do 16.00 sati.

Također, Informativno pravni centar ima svoju ispostavu i u Novoj Gradiški, u Relkovićevoj ulici u zgradi pokraj Policijske postaje. Djelatnici i volonteri IPC-a pružit će vam emocionalnu podršku, informacije o pravima i obvezama žrtve i svjedoka, informacije o tijeku istražnog i sudskog postupka te o ulozi žrtava i svjedoka u postupku, informacije o mogućnosti ostvarenja posebnih prava žrtava pod određenim uvjetima (novčana naknada, stručna pomoć savjetnika), pratnju na sudu i psihološku podršku uz potpunu zaštitu privatnosti i tajnosti osobnih podataka.

U ovih sedam godina od pokretanja Mreže pruženo je preko 50 tisuća različitih usluga za 5500 korisnika. U prošloj godini pruženo je preko 11 tisuća usluga za 1340 korisnika. Od tog broja, Informativno pravni centar u 2022. 2023. i 2024. godini imao je 650 korisnika, pružio 3750 usluga te 230 usluga pratnje na sudu.

I ovim putem želimo poručiti, nasilje u obitelji nije privatna stvar, to je društveni problem. Obratite se nadležnim institucijama, prekinite šutnju, stvorimo društvo bez nasilja – zaključila je Sanja Galović.

Komentari
Prethodni članakJavni poziv za dodjelu nagrade za kratku priču o Domovinskom ratu