Novogradiška tržnica se već početkom rujna odjenula u boje jeseni. Kad je o voću riječ, najtraženije je, očekivano, grožđe, bijelo i crno. Cijena mu se kreće od pet do desetak kuna za kilogram, pa svatko može izabrati vrstu koja odgovara njegovu ukusu i džepu.
Drugi je “hit” paprika, posebice ona rog, koja se koristi za pripremu ajvara ili za pečenje. Tako jednostavan recept za pečenu papriku u trenu postaje odlična salata koja i u zimskim mjesecima ide uz gotovo svako jelo.
Već 50 godina kiselim paprike, krastavce, radim sok od rajčice, sataraš… Zimnica je kod nas tradicija, imam veliku obitelj i bez toga ne ide – objašnjava Dragica koju smo sreli na novogradiškoj tržnici.
Ma slabo idu paprike, više podijelim nego što prodam – objašnjava nam jedan od trgovaca.
Rog-paprike, jedno od najtraženijeg povrća u sezoni spravljanja zimnice, mogu se ovdje naći za osam do deset kuna po kilogramu, nešto su jeftinije babure, za kilu kojih je potrebno izdvojiti sedam do osam kuna, a tolika je cijena i rajčica.
Kad je u pitanju ostalo povrće, patlidžan stoji pet kuna, a krumpir se kreće od tri do četiri kune za kilogram, kukuruz šećerac možete kupiti za dvije kune komad. U ponudi su i brojne vrste voća, poput vinogradskih breskvi, ukusnih slavonskih smokava, šljiva, Na tržnici je i bogata ponuda domaćih sireva, kajmaka, meda i orašastih plodova.
Prošle je godine u Hrvatskoj proizvedeno 18.106 tona paprike, što je smanjenje od šest posto u odnosu na 2017. godinu. Situacija je još lošija s krastavcima. Prema podacima HGK, prošle smo godine proizveli tek 6442 tone, što je gotovo 40 posto manje nego 2017. Uvoz krastavaca povećao se pak za pet, a paprike za čak 15 posto, ističu iz HGK.
Zimnica je mnogima nezamisliva bez ajvara koji se priprema u brojnim varijantama, od one minimalističke koja uključuje samo paprike, češnjak, ulje i sol, do “bogatijih” ajvara s dodanim patlidžanima, ljutim papričicama, rajčicama, začinskim biljem…
Ne zaboravite da su među najvažnijim sastojcima ajvara trud i strpljenje – morate pažljivo čistiti, peći, mljeti, dugotrajno miješati dok se ajvar “krčka”… No rezultat je za prste polizati!
Sastojci (za otprilike 4,5 kg ajvara)
- 10 kg crvene rog paprike
- 3 kg patlidžana
- 2-4 ljuta feferona (po ukusu)
- 2-3 žlice alkoholnog octa
- 1-2 glavice češnjaka
- 1 l + 2 dcl suncokretova ulja
- Sol po ukusu – otprilike 5 žlica, ali ne pretjerujte, postupno dodajte sol i pri svakom dodavanju kušajte
Priprema
- Paprike operite i dobro osušite (po potrebi ih možete obrisati). Pecite ih u pećnici na 225° C (na rešetki ili velikom limu) ili na roštilju, dok kožica ne porumeni i počne se odvajati od paprike.
- Izvadite paprike iz pećnice i pokrijte ih suhom čistom krpom, da bi se kožica kasnije lakše odvajala. Ostavite ih pokrivene otprilike pola sata, dok se ne ohlade. Potom paprike ogulite i očistite od sjemenki i peteljki.
- U međuvremenu počnite peći patlidžane na istoj temperaturi kao i papriku. Ovisno o veličini peku se 30-40 minuta. Kad se ohlade, ogulite im kožu, pa ih zajedno s paprikom sameljite u stroju za mljevenje mesa ili u blenderu.
- U velikoj posudi zagrijte 1 l ulja, pa dodajte smjesu paprike i patlidžana. Kuhajte 2-3 sata na umjerenoj vatri uz stalno miješanje, dok ajvar ne dobije gustoću kakvu želite. Pred kraj dodajte začine po želji.
- Za spremanje ajvara najpraktičnije su staklenke s poklopcima na navoj. Prethodno oprane i osušene staklenke i poklopce sterilizirajte u pećnici – zagrijte je na 100° C, a oprane i suhe staklenke i poklopce ostavite u pećnici 15-20 minuta. Nakon toga staklenke odmah napunite vrućim ajvarom, a na vrhu ostavite prazan prostor otprilike 1 cm.
- U posebnoj posudi ugrijte još 2 dl ulja, pa svaku staklenku ajvara prelijte vrelim uljem, toliko da prekrije ajvar i da nema dotoka zraka u smjesu.
Poklopcima zatvorite staklenke, pa ih zamotajte u stolnjak ili deku, stavite u kartonsku kutiju i ostavite da se postupno ohlade. Nakon 24 sata ajvar možete spremiti na hladnom i tamnom mjestu.