15. ovogodišnji Međunarodni susreti pjesnika hrvatske dijspore ponovno su okupili poete od krajnjeg juga, rta Dobre nade, do hladnog sjevera i potvrdili kako hrvatska riječ živi na svim svjetskim kontinentima. Unatoč krizi, globalnoj recesiji i neimaštini, članovi Književno likovnog društva Rešetari, predvođeni Ivanom De Villom, ne posustaju.Jezik roda, se, ionako, čuva jedino govorenjem i pisanjem.

Kažu kako je jezik, onaj materinski, bez obzira govorili ga ili ne, jezik na kojemu se sanja i razmišlja. Potvrđuju to već 15 godina pjesnici koji svakog rujna stignu u Rešetare na susret pjesnika dijaspore. A, dolaze i dolazili su od svuda. Još jedno pokroviteljstvo Ministarstva kulture, Hrvatske matice iseljenika, ali i našeg Kanađanina, Ante Kikaša, koji će susrete, kako je rekao, financijski pomagati dok je živ., i ove je godine potvrdilo kako je riječ o iznimnoj manifestaciji koja čuva poeziju i jezik naroda, ali i njeguje amatersko pjesništvo. Ovogodišnji susreti počeli su izložbom Međunarodne likovne kolonije “Petrović”, a nastavili se u organizaciji mjesne osnovne škole “Ante Starčevića”, promocijom Međunarodnog zbornika malih pjesnika, učenika osnovnih škola naše županije, ali i šest svjetskih zemalja.

Stručni ocjenjivački sud imao je puno posla izabrati najbolje pjesme koje su uvrštene u ovogodišnji 4.zbornik za koji je recenziju i predgovor napisla profesorica hrvatskog jezika, članica Matice Hrvatske, Morana Plavac, u čemu su joj pomogle kolegica- studentica Gabrijela Vojvodić, ali i profesorica hrvatskog jezika u školi domaćinu susreta, Ivana Prakaturović. Zbornik je, potvrdili su svi, iz godine u godinu sve kvalitetniji, te dokazuje, kako su  nove generacije, unatoč modernim tehnologijama, jednako poetski raspoložene kao one ranije, a osjećaje su, itekako spremne izraziti stihom. I opet su tu zajedničke teme inspiracije svima-od ljubavi, prirode, ljepote svijeta koji nas okružuje, preko lokalpatriotskih i domoljubnih stihova, ali i stihova koji njeguju vrijednost materinskog jezika, te, što je posebna značajka susreta, brojnih i bogatih hrvatskih narječja.

Uz male i velike pjesnike gosti ovogodišnjih susreta, ali i Rešetara bili su i predstavnici makedonskog grada Ilindena, predvođeni gradonačelnikom ŽikomJovanovskim, koji će s čelnim ljudima općine potpisati ali i potvrditi prijateljstvo i suradnju po brojnim osnovama. Središnji dio ovogodišnjih susreta dogodit će se večeras ( subota, 15.rujna ), zajedničkom književnom večeri i druženjem, a priliku za prelistavanje stihova iz pera Hrvata diljem svijeta, dobit će svi zainteresirani uvidom u Zbornik.

Goste susreta, poete, ali i zaintersirane učenike škole, pozdravili su u ime općine, načelnik Zlatko Aga, te ravnatelj Osnovne škole “Ante Starčevića”, Tihomir Batalo, potvrdivši kako su škole u malim mjestima i danas mjesta susreta, druženja, edukacije, ali i razmjene iskustava. Zahvaljujući Susretima pjesnika dijspore, rekli su čelni ljudi općine i škole, Rešetari su, jednom godišnje svijet u malom, ali i mjesto na kojemu se čuva tradicija i jezik roda.

Kažu oni skloni stihu, kako je u svemu moguće pronaći inspiraciju. Za one koji svijet ne osjećaju tako suptilno, ili nisu blagoslovljeni poetskom dušom, kako reče Ante Kikaš,  recept su ponudili mali pjesnici, hrabro pročitavši autorske stihove pred svima. Osijek, Slavonski Brod, Našice, Đakovo, Valpovo, Donji Miholjac, Nova Gradiška, ali i Španjolska, Engleska, Južnoafrička Republika, Belgija, Argenitina, Rumumnjska, Mađarska, samo su neke od geografskih točki s koje su u Rešetare stigli pjesnici i mjesta na kojima se tražila muza poezije.

Ovogodišnji, 15. Susreti pjesnika dijaspore u organizaciji članova Književno likovnog društva Rešetari službeno će završiti sutra, u nedjelju, 16.rujna .Istoga dana, organizatori će u potragu za još kojom zastavom, kojom će, iduće godine dočekati pokojeg novog gosta sklonog lijepoj riječi i stihu. Poznavajući nacionalnu povijest, ali i zemljopis, Hrvata je, ionako, svugdje, a riječ na jeziku materinskom može se čuti na svakom kutku planeta. Dok je ovakvih susreta, za  jezik hrvatski ne trebamo se bojati.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakHumanitarni turnir 22. 09. 2012. na stadionu NK “Mladost” Cernik
Sljedeći članakSretan vam dan demokracije