Generalna skupština UN-a je rezolucijom 42/112, 1987.g. proglasila 26. lipanj Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog promete drogama. Time je željela izraziti svoju odlučnost u jačanju djelovanja i suradnje, a u cilju postizanja međunarodnog društva bez droga.

U političkoj deklaraciji Generalne skupštine UN-a navodi se: „Droge uništavaju živote i zajednicu, utječu na održiv ljudski razvoj i stvaraju kriminal. Droge utječu na sve segmente društva u svim zemljama, posebno zlouporaba droga utječe na slobodu i razvoj mladih ljudi, najdragocjenije svjetske vrijednosti.“

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog promete drogama je „Podijelite činjenice o drogama, spasite živote“. Vodstvo UN-a želi poručiti da je zdravlje naše temeljno pravo te je važno naglasiti važnost i međusobnu povezanost činjenica o drogama i sigurnog života. Važna je odgovornost nacionalnog i međunarodnog vodstva kako bi se siguran i zdrav život mogao pružit svakom građaninu.

Ovaj dan se obilježava u cijelom svijetu s ciljem mobiliziranja pojedinaca i šire zajednice za stvaranjem aktivnog odnosa u suzbijanju problema zlouporabe droga te poticanja razvoja zdravih stilova života.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana protiv zloupotrebe droga, širom svijeta se:
organiziraju javne manifestacije ili drugi događaji unutar institucija, provode se aktivnosti koje imaju za cilj informiranje stanovništva o problemu zloupotrebe droga te se doniraju sredstva lokalnim NVO radi pružanja podrške preventivnim aktivnostima ili pružanja financijske podrške kampanji ili događajima povezanim s kampanjom.

Obilježavanje ovog dana provodi se i u suradnji s odgojno-obrazovnim institucijama, nevladinim organizacijama, medijima, ali i svim drugim relevantnim institucijama uključenim u suzbijanje zlouporabe opojnih droga. Njihov zajednički cilj je upozoriti širu javnost na probleme zlouporabe opojnih droga i osvješćivanje mladih o mogućnostima sudjelovanja u prevenciji kroz brošure i informativne letke .

Nitko nije siguran u društvu u kojem droga preuzme kontrolu. Posljedice zlouporabe droga utječu na pojedince, obitelji i čitavo društvo. Povećan rizik za eksperimentiranje i razvijanje ovisnosti prvenstveno imaju adolescenti i odrasli mladi ljudi. Prevalencija korisnika droga kod mladih je dvostruko veća nego u općoj populaciji. Konzumenti droga su najčešće neinformirani o posljedicama zlouporabe droge i nedovoljno su svjesni zdravstvenih rizika u koje se upuštaju.

Ovisnost o drogama usko je vezana i uz siromaštvo, nezaposlenost, prostituciju, delinkvenciju i beskućništvo.

Svaka zajednica ima specifične probleme i okolnosti te je za uspješno djelovanje na području prevencije zlouporabe droga nužna multisektorska suradnja svih partnera u zajednici: od obitelji, škola, zdravstvenih i socijalnih ustanova, nevladinih organizacija, represivnog aparata do političara koji su u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti.

Samo zajedničkim snagama koristeći sve raspoložive resurse može se postići usklađenost i učinkovitost u borbi protiv zlouporabe droga. Upravo multidisciplinarni pristup osigurava odgovornost svakog segmenta društva za svoj udio u rješavanju problema.

Droga jest svaka tvar prirodnoga ili umjetnoga podrijetla, uključivši psihotropne tvari, uvrštene u popis droga i psihotropnih tvari. Konzumacija droga može dovesti do ovisnosti koja podrazumijeva nesavladivu želju za drogom, jaku želju za nabavljanjem i uzimanjem droge po svaku cijenu, sklonost povećanju doze kako ovisnost duže traje.
Fizička ovisnost podrazumijeva promjene u funkcioniranju organizma koje nastaje zbog dugotrajnog konzumiranja droga. Psihička ovisnost je izmijenjeno stanje organizma u kome osoba osjeća jaku potrebu za stalnim uzimanjem droge kako bi se zadržao osjećaj dobrog psihičkog stanja i zadovoljstva.
Pretežno psihičku ovisnost uzrokuju kokain, kanabis i neki halucinogeni. Ostali (opijati, amfetamini, neka sredstva za smirenje itd.) uzrokuju i psihičku i fizičku ovisnost.
Naučni dokazi pokazuju da se ovisnost o opijatima najbolje liječi kombinacijom stalne ambulantne terapije, lijekova i monitoringa, sa ciljem zadržavanja pacijenta na liječenju. Supstitucijska terapija u kombinaciji sa psihosocijalnim tretmanom ima najveće šanse da bude najdjelotvornija od svih raspoloživih terapija za višegodišnje opijatske ovisnike.

Upravo informiranjem i senzibilizacijom cjelokupne zajednice možemo pridonijeti adekvatnoj i kvalitetnoj prevenciji na svima razinama te smanjiti zlouporabu opojnih droga i kriminalitet vezan uz trgovinu drogom.

 

Tekst priredila:

Tamara Brezičević, dipl.soc.radnica

Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti

Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije

A. Cesarca71, Slavonski Brod Kontakt.: 415-897

Komentari
Prethodni članakNovogradiška teniska liga
Sljedeći članakZapočeli radovi na dijelu Županijske ceste Zapolje – Brđani