Zgrade, stanovi, uredi i drugo, koji se daju u leasing, zakup odnosno najam morat će biti energetski certificirani od 1. siječnja 2016.
“Energetsko certificiranje je skup radnji i postupaka koje je potrebno izvesti da bi se za određeni objekt koji troši energiju utvrdila njegova energetska vrijednost i svojstva. Broj koji dobijete na certifikatu označava potrošnju energije po kvadratu u godinu dana”, kaže dipl. ing. strojarstva Darko Grgić, vlasnik tvrtke “Grga” d.o.o. iz Nove Gradiške.
Grgić ističe kako je taj podatak izuzetno značajan za samog investitora i korisnika, jer se kod certificiranja postojećih objekata obavlja i pregled.
“Putem tog pregleda utvrđujemo vrijednost certifikata, a u pregledu se analizira kompletna ovojnica zgrade, kao i termo-tehničke instalacije koje su izvedene. Nakon toga se vlasniku daju određene preporuke za poboljšanje tih svojstava”, ističe Grgić.
Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se time u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestivici od A+ do G (s tim da oznaka A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred), što provode osobe koje imaju ovlaštenje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, a takvih je trenutno 235 fizičkih i 293 pravnih osoba.
Što se tiče cijena energetske certifikacije objekata, one su definirane pravilnikom cijena, a visina cijene ovisi o termo-tehničkim instalacijama, bruto površini objekta i drugim parametrima. Za stanove se one kreću oko 1.500,00 do 2.000,00 kuna + PDV, a maksimalno mogu doseći do 3.000,00 kuna.
Autor: Nikola Knežević/photo: ilustracija