Riječ je, doduše o preliminarnim rezultatima, a rok za eventualne žalbe je 11.srpnja. Konačne, službene rezultate, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja objavit će za točno tjedan dana, u utorak, 16.srpnja, kada će se stvoriti i prve rang liste za upise na fakultete. Dan ranije, ponedjeljak, 15.srpnja, posljednji je dan za mijenjanje prioriteta među fakultetima. Postavljeni redoslijed prioriteta studija iznimno je važan za buduće brucoše, jer će se oni, objavom konačnih rang lista, nalaziti samo na rang listi onog studija koji je na ljestvici njegovih izraženih prioriteta najviši, te u kojemu ostvaruju pravo na upis.
U ljetnom roku ispitima državne mature diljem Hrvatske pristupilo je oko 31 tisuću maturanata, te dodatnih nešto više od 5 tisuća kandidata izvan redovnog sustava školovanja. Među učenicima koji su prijavili ispit iz državne mature, 12 i pol tisuća čine gimnazijalci, a čak 19 tisuća su učenici četverogodišnjih strukovnih i umjetničkih škola, što pokazuje svojevrsni novi trend ponovnog otkrivanja strukovnih škola. Podsjetimo kako su do nedavno gimnazije bile iznimno tražene srednje škole čiji su programi zahtijevali nastavak školovanja na fakultetima i višim školama. Čini se, kako je sada, da li zbog financijske i gospodarske krize, da li zbog sve manjeg broja radnih mjesta, situacija pomalo drugačija, a o fakultetima razmišljaju samo oni iz obitelji boljeg materijalnog stanja, kao i iznimno nadareni učenici. Iako ne raduje činjenica kako fakultet i fakultetsko obrazovanje postaje sve manje dostupno i pomalo elitističko, što nikako ne ide uz Vladinu proklamiranu sintagmu “zemlja znanja “, ali i “zemlja u kojoj će obrazovanje biti besplatno i dostupno svima pod jednakim uvjetima, pozitivan je pomak obnovljeni interes za strukovne, četverogodišnje programe, koji su, diljem Hrvatske, sve kvalitetniji, te, zasigurno nude isto takvo obrazovanje.
Maturanti koji iz nekog razloga nisu uspjeli izaći na ispit državne mature u ljetnom ispitnom roku, mogu to učiniti u onom jesenskom za kojeg prijave počinju 17.srpnja, a ispiti od 23.kolovoza.
Ovogodišnja generacija maturanata slaže se u jedinstvenoj ocjeni kako im je najviše muke na državnoj maturi, zadavao ispit iz hrvatskog jezika, posebno pitanja o Krležinim likovima. Slučajno ili ne, s Krležom i njegovim likovima intenzivno se družila ovih dana i sve-hrvatska javnost, prisjećajući se kompleksnosti njegova djela, uz 120.godišnjicu autorova rođenja. Ostaje pitanje što bi o svemu, da je još uvijek živ, mislio Krleža osobno ?
Oko ostalih pitanja i ispita državne mature, nije bilo većih prepirki i polemika. Maturanti su se, uglavnom, žalili kako je većina postavljenih pitanja nevažna za cjelokupno razumijevanje gradiva određenog predmeta, poput, recimo, pitanja iz povijesti. I ovoj je generaciji , kao i prethodnima, ispit iz politike i gospodarstva bio jedan od jednostavnijih.
Autor: Simonida Tarbuk