Cimex lectularius, ili na hrvatskom – stjenice, maleni su insekti koji se hrane isključivo krvlju sisavaca i ptica. Ugrist će vas na kaču, stolcu, no budući da se najradije hrane noću, najvjerojatnije će vas ugristi u vašem krevetu.
Odrasle stjenice duge su 5 milimetara i žive 6-12 mjeseci. Strahuju od otvorenih prostora zbog čega odabiru mračne prostore pa se skrivaju ispod vašeg madraca i u udubinama okvira kreveta sve dok ne dođe vrijeme hranjenja.
Na svom tijelu imaju žlijezde koji ispuštaju karakterističan sladak, čak mošusan miris što je ujedno i jedan od načina na koje možete prepoznati opasnost u vlastitoj postelji. Njihov ugriz je zapravo bezbolan jer dok vas krizu u vaše tijelo ispuštaju jednu vrstu anestetika i antikoagulansa ne bi li pojačale protok krvi dok se hrane. Zato ponekad prođu sati, čak i dani dok vas ugriz stjenice ne počne svrbjeti. Moguće je i da uopće ne osjetite svrab. Iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Dnevnik.hr doznaje da se radi o invanzivnoj vrsti stjenice. Na Šumarskom fakultetu u Zagrebu poručuju – priča o stjenicama nije nova, no čini se kako su stjenice iz godine u godinu sve rasprostranjenije i agresivnije. Način da se stjenice suzbiju za sada – ne postoji.
– “Stjenice su prastara priča. Postoje hrastova i platanina stjenica. Točnije hrastova mrežasta stjenica (Corythuca arcuata) i mrežasta platanina stjenica (Corythuca ciliata). Obje su stigle iz Sjeverne Amerike u Europu. Platanina stjenica prvi put je registrirana u Italiji, u okolici Padove, tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća, a hrastova se pojavila negdje oko 2000. godine”, kazao je za DNEVNIK.hr prof.dr.sc. Boris Hrašovec sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu.
– “Ove stjenice su biljojedi, hrane se biljnim sokovima. Ne znamo zašto napadaju ljude. Za sada nema informacija o tome prenose li kakve parazite ili bolesti. Prvi medicinski podaci vezani uz stjenice pojavljuju se u Italiji, gdje je zabilježeno više slučajeva osipa od njihovih uboda. Kod nas za sada nema medicinske dokumentacije o napadima hrastove i platanine stjenice”, objašnjava Hrašovec.
Foto: Dnevnik.hr