Građane je jutros probudila kiša i osjetni pad temperature zraka. Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) izvještavaju da se duboka i prostrana dolina s hladnim zrakom spušta od Islanda prema Jadranu donoseći vlagom vrlo bogat zrak s Atlantika. U zavjetrini Alpa formirat će se Genovska ciklona, BORIS koja će se u petak premještati Jadranom.

Danas se očekuju obilniji pljuskovi uz grmljavinu, a ponegdje i olujno nevrijeme, dok će kiša povremeno padati i u narednim danima, posebno u pretežno oblačnim područjima unutrašnjosti, gdje u najvišim predjelima može pasti i malo snijega.

Nakon dugotrajnih toplinskih valova, slijedi zahlađenje neuobičajeno za sredinu rujna. Već danas na nekim mjestima možemo očekivati rekordno niske dnevne temperature za 13. rujna.

U petak, 13 . rujna 2024., zatvara se visinska dolina, na stražnjoj strani ciklone pritjecat će izrazito hladniji zrak. Kruženje vlažnog i hladnog zraka iznad naših prostora nastavit će i idućih dana koji će biti umjereno i osobito na kopnu pretežno oblačni s povremenom kišom. Prognozirani pad temperature zraka na oko 1,5 km visine za 10-ak °C, koja je u jakoj vezi s prizemnom temperaturom za posljedicu će imati osjetno zahladnjenje u cijeloj zemlji.

Bujične i urbane poplave

Zbog nepovoljnih hidrometeoroloških prilika u Hrvatskoj idućih dana objavljena su upozorenja za potencijalno opasno (žuto) i opasno (narančasto) vrijeme i to za obilnu kišu, grmljavinsko nevrijeme i olujan vjetar.

Najviše će oborine s ovom ciklonom pasti na Alpama, a u Hrvatskoj će ona biti najobilnija na Jadranu i u predjelima uz njega, mjestimice vrlo vjerojatno i preko 100 mm u dva dana. Na obali i u obliku izraženih pljuskova praćenih grmljavinom često u kraćem vremenu, a moguća je i tuča.

Sukladno meteorološkoj situaciji i prognozi promjena vremena i obilna intenzivna oborina tijekom sljedeće noći mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, prvo na krajnjem zapadu (u Istri), a onda sa razvojem vremena i drugdje uz granicu sa Slovenijom, u Gorskom Kotaru i Lici. Obilna oborina prognozirana za petak će također donijeti mogućnost bujica uz cijelu jadransku obalu i zaleđe.

Nepovoljni hidrološki izgledi u Hrvatskoj sljedećih dana

Kao što često napominjemo, vode naših najvećih rijeka Drave, Mure, Dunava i Save nam dotječu iz uzvodnih zemalja (Slovenije, Austrije, Mađarske, Slovačke, Njemačke) te protoci koji dotječu ovise o meteorološkim uvjetima tj. ostvarenoj oborini u tim zemljama. Bitno je napomenuti kako su te rijeke regulirane brojnim hidroelektranama uzvodno od Hrvatske te svojim režimima rada mogu utjecati na režim dotoka.

Europski centar za srednjoročne meteorološke prognoza (ECMWF) za slivove navedenih rijeka na području uzvodnih zemalja daje visoke izglede za oborine više od 150 mm što će posljedično uzrokovati velike vode Mure, Drave i Dunava kod nas sljedećih dana. Ovaj meteorološki model, zajedno s brojnim drugim ulaznim parametrima, ulazi u LISFLOOD hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) koji ukazuje na značajnu pojavu velikih voda na Dunavu, Muri i Dravi sljedećih dana.

 

Komentari
Prethodni članakDanas u Kinu Nova Gradiška: KINDS OF KINDNESS
Sljedeći članakCernik: u nedjelju 4. kolo 1. ŽNL NK “Mladost” Cernik – NK Gundinci