Računica je optimalna: izradu projektne dokumentacije od strane Općine sufinancira Fond; kogeneracijsko postrojenje gradi Sava d.o.o. koje će od izgaranja biomase proizvoditi 1 megavat struje za vlastite potrebe a toplinu kao nusproizvod (kogeneracijski efekt od 4-5 MW) isporučiti korisnicima na području općine. Sa svoje strane, Općina je već izmijenila prostorni plan kako bi omogućila izgradnju elektrane.
– Projekt ide, no, za sada je sve još u pripremi, od dokumentacije pa do javne nabave za postrojenje kada dođemo u tu fazu… Onog trenutka kada postrojenje proradi dobivamo 1 MW električne energije koju planiramo isporučiti HEP-u a iz mreže povlačiti koliko nam treba te još 4-5 MW toplinske energije, kaže direktor tvtke SAVA Tomislav Petrić.
Prema javnoj nabavi, za toplinsku energiju je planirana izgradnja toplovoda ukupne dužine 1180 m sa izgradnjom podstanica uz 7 objekata:
1.) OBJEKT: OPĆINA STARA GRADIŠKA, POŠTA, AMBULANTA Q = 350 kW
2.) OBJEKT: ŠKOLA Q = 300 kW
3.) OBJEKT: CRKVA Q = 150 kW
4.) OBJEKT: VIJEĆNICA, MUZEJ Q = 450 kW
5.) OBJEKT: CARINA Q = 300 kW
6.) OBJEKT: POMOĆNI DOM I DVORANA Q = 400 kW
7.) OBJEKT: MUZEJ“KULA“ Q = 550 kW
Ukupna potrošnja toplinske energije planirana je na 2,5 MW, što tvrtki SAVA ostavlja dovoljno za vlastite potrebe.
Otvaranje ponuda po javnoj nabavi je 27. lipnja u 11 sati u općinskoj vijećnici. Osim ovog postrojenja, na natječaju Fonda za sufinanciranje projektne dokumentacije za projekte obnovljivih izvora energije sredstva je sa područja županije dobila i Slavonija DI iz Slavonskog Broda (kogeneracijsko postrojenje na biomasu, 4,46 MW) a u Požeškoj županiji Agrometalia (mini hidroelektrana 75 KW) te Spin Valis internacional.
Autor: Saša Radivojević