U organizaciji Općine Staro Petrovo Selo, Turističke zajednice Općine Staro Petrovo Selo i Udruge vinogradara i voćara „Sv. Vinko“ danas se u naselju Starci, održala manifestacija obilježavanja blagdana Svetog Vinka.
Velečasni Antun Prpić je služio svetu misu, posvećeni su vinogradi i simbolično orezani prvi trsovi okućeni kobasicama i slaninom. Počela je na taj način još jedna vinogradarska godina.
Petrovoselski vinogradari nadaju će biti bolja od prethodne koju neće pamtiti po dobrom jer su im mraz, a potom i tuča uništili urod. Unatoč tome što berbe nije bilo pila su se i danas kvalitetna vina petrovoselskih vinara. Da im burad u podrumima ne bi ostala suha u nedostatku svog, morali su kupiti grožđe.
-Prošla je godina bila najlošija godina od kada se bavim vinogradarstvom, a i najstariji vinogradari kažu da ne pamte tako lošu godinu. Kasni mraz, a potom i led napravili su svoje i rezultat je da nije bilo uroda, pa time ni vina iz naših viniograda. I ove godine će biti smanjen urod jer je loza uništena nakon leda, a sada i niske temperature će ostaviti traga. Ne ponovila se godina kakva je bila prošla. Išli smo u Kutjevo i kupovali grožđe i mošt da bi imali vina. Bili smo im zavidni kada smo vidjeli kakav su oni imali urod. Nažalost u posljednjim godinama vinogradi se ne sade. Situacija je takva da imamo masovna iseljavanja mladih ljudi, a stari lagano nestaju.Udruga vinogradara i voćara nas okuplja, nažalost se ne sade novi vinogradi. Ima najava da će Ivica Turkalj saditi vinograd. Nažalost, nekih većih novih nasada nema – kaže Željko Kočijašević vinogradar i općinski načelnik u Starom Petrovom Selu.
Sv. Vinko iz Zaragoze, đakon i mučenik pod Dioklecijanom, 304.g. spominje se u Rimskom Martirologiju 22.01. zajedno sa sv. Anastazijem Perzijskim, poštovan i od Grka 11. prosinca. Taj najpoznatiji mučenik Španjolske predstavlja se u đakonskoj dalmatici i sa znakom križa, gavrana, rešetaka ili plamena. Čašćen je kao zaštitnik Valencije, Zaragoze, Portugala itd. Uzimaju ga za zaštitnika vinari, staklari i mornari. Ime mu je i u litanijama Svih svetih. Mučenje svetoga Vinka, razbijanje njegova tijela, curenje i hvatanje krvi, poistovjećuje se s branjem, lomljenjem grožđa i hvatanjem mošta. Stoga on postaje zaštitnikom vinograda i vinogradara. Slavljenje svetoga Vinka dovodi se u vezu s vinskim antičkim bogom Dionizom, čije se slavljenje u antičkoj Grčkoj održavalo u periodu od 11. do 13. antesteriona, što bi uz određene pomake u pojedinim godinama odgovaralo našem mjesecu veljači. Prvoga dana te svetkovine otvorene su bačve s novim vinom koje se tada moralo obavezno piti. Sveti Vinko, kao i Dioniz, označava rađanje i buđenje prirode i dolazak proljeća, a uz njih se vezuje i početak nove vegetacijske godine.
Vinogradari se sastaju u svojim vinogradima. Na blagdan sveca muškarci i u današnje vrijeme poslijepodne idu od podruma do podruma i slave. Odrežu vinovu lozu i stave u vodu, na isti način, kao na Lucu, te iz pupoljaka predviđaju kakav će biti urod grozđa. Običaj je bio objesiti kulen na kolac, da budu toliki grozdovi kao kulen. Vinogradari Hrvati su na Vincekovo još i početkom 20. stoljeća u svojim podrumima posjećivali jedan drugoga. I u današnje vrijeme tamburaši prate gazde uz svirku, idući od podruma do podruma, a nekoć ih je pratio i gajdaš. Vinogradari ponesu sa sobom u vinograd na dan svetoga Ivana blagoslovljeno vino i svetu vodu posvećenu na Vodokršće. Domaćini, obilazeći vinograd, svetom vodom posvete četiri strane vinograda, a četiri ugla vinograda pak posvećenim vinom.
Neke od tradicionalnih izreka za blagdan Svetog Vinka, Vincekovo:
Ako se na Vincu topi snig vino će biti dobro. Koliko dana popije tog dana vinogradar taki će mu bit i rod.
Kad je Vincet, ako je kiša padala onda su kazali: “No, sad bude vino!” Ako nije bilo, ako suša bila: “No, kaže, ne bu vino!
Ako kaplje voda sa strehe, onda će bit mlogo vina.
Ako na svetog Vinka sunce peče, obilno vino u bačve poteče.
Ime sveca Vinko, Vince znači pobjednik. Zapravo, on pobjeđuje tamne sile zime te priprema put za dolazak proljeća.
Foto: Franjo Samardžić
no images were found