U Starcima je 28. listopada održana završna konferencija projekta Povećanje kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici – faza II, odobrenog u sklopu Poziva Zaželi – program zapošljavanja žena – FAZA II.
Na konferenciji su bili nazočni: načelnik Općine Staro Petrovo Selo Nikola Denis; pročelnica Općine Staro Petrovo Selo Romana Arić; predstavnici organizacija civilnog društva s područja općine i zaposlene pripadnice ciljne skupine, predstavnici medija te drugi uzvanici.
Prisutne je ispred Općine Staro Petrovo Selo uvodno pozdravio načelnik Općine koji se zahvalio projektnom timu i svim gerontodomaćicama na njihovom predanom i požrtvovnom radu, te izrazio nadu kako će uskoro biti raspisan poziv Zaželi – faza III, kako bi pripadnice ciljne skupine nastavile s radom, te kako bi se osiguralo daljnje pružanje socijalne usluge pomoći u kući s ciljem povećanja kvalitete života stanovnika općine, s naglaskom na najpotrebitije stanovnike.
Projekt i njegove rezultate je predstavila voditeljica promocije Nikolina Jureković (IMPACT, obrt za savjetovanje i poslovno upravljanje).
Ovaj je projekt sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020. Odobren je kroz Otvoreni javni poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II”. Projekt se financira sredstvima Europske unije u 100% iznosu ukupne vrijednosti 1.311.030,93 kn.
Općina Staro Petrovo Selo već ima iskustva u provedbi istih i sličnih projekata. Tako je u suradnji s HZZ-om 2016. godine provela program „Pomoć u kući starijim osobama“, putem kojeg je zaposlila 15 žena koje su pružale uslugu pomoći u kući za 120 korisnika. Isto tako, općina je 2018. provela projekt „Povećanje kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici“ iz “Zaželi – Program zapošljavanja žena”, čiji je ovaj projektni prijedlog svojevrsni nastavak.
Trajanje ovog projekta je 18 mjeseci (05. listopada 2020. – 05. travanja 2022. godine). Cilj projekta bio je povećati kvalitetu života stanovnicima starijim od 65 godina s područja općine Staro Petrovo selo kroz pružanje socijalne usluge pomoći u kući. Kroz projekt se zaposlilo 15 educiranih njegovateljica koje pripadaju skupini osoba u riziku. Na taj način spriječila se socijalna isključenost dvaju naugroženijih skupina na području općine SPS i omogućilo im se dostojanstven život kakav zaslužuju.
Provedba projekta rezultirala je sljedećim ishodima: poboljšan je pristup tržištu rada za 15 žena u nepovoljnom položaju; osigurana je adekvatna skrb i podrška za preko 100 potrebitih članova zajednice starijih od 65 godina; smanjena je stopa nezaposlenosti žena; te je unaprijeđena opća svijest o važnosti postizanja društvene kohezije. Istodobno je došlo do razvoja deficitarne socijalne usluge, te ujedno potaknulo socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika. Kroz pružanje usluge pomoći u kući ukupno je obuhvaćeno preko 100 krajnjih korisnika, od čega 20 muških i preko 80 ženskih korisnica. Krajnji korisnici_ice bili su iz sljedećih naselja općine: Blažević Dol, Donji Crnogovci, Godinjak, Gornji Crnogovci, Laze, Komarnica, Oštri Vrh, Staro Petrovo Selo, Štivica, Tisovac, Vrbova i Vladisovo.
Provedba projekta također je pridonijela ostvarivanju ciljeva zacrtanih u Strategiji Općine Staro Petrovo Selo, što je pružilo dodanu vrijednost projektu.
Rezultati kontinuiranih vrednovanja pokazali su se odličnima! Korisnici_ice su u potpunosti bili zadovoljni svojim gerontodomaćicama u smislu pristojnog i ugodnog ophođenja; kvalitetom pruženih usluga; razinom komunikacije sa svojom gerontodomaćicom; vremenskom količinom pružene usluge, te opsegom poslova koje gerontodomaćica obavlja kod njih, te je prosječna ocjena na sva ova pitanja 4,9 i 5,0! Također, svih 90 krajnjih korisnika_ica smatra kako im je usluga pomoći u kući značajno podigla kvalitetu života, te su ovaj aspekt ocijenili čistom peticom.
Kroz provedbu projekta ostvarila se bolja suradnja jedinice lokalne samouprave i institucija što će omogućiti daljnje razvijanje i zajedničko planiranje prijenosa primjera dobre prakse odnosno širenja različitih vrsta socijalnih usluga, broja pružatelja kao i različitih skupina korisnika.
Na kraju formalnog dijela konferencije prisutnima se obratio i voditelj projekta Saša Cindrić koji je zahvalio gerontodomaćicama na njihovom radu, razumijevanju i suradnji, te također izrazio nadu za što bržim povratkom na tržište rada.