Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke demonstracije održane u Chicagu dana 1. svibnja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više od dvije stotine radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt.Demonstracije su održane radi zahtjeva radnika za osamsatnim radnim vremenom.

Prvi svibnja se kao međunarodni praznik rada obilježava od 1889. godine, a u Hrvatskoj je prvi put obilježen 1890. godine u Maksimiru.

U 20. stoljeću se datum s vremenom etablirao kao anarhistički i socijalistički blagdan, te je baš u tim krugovima poznat i kao Međunarodni dan radnika, odnosno Praznik rada. U ovom je obliku prvi svibnja postao međunarodno slavlje socijalnih i ekonomskih uspjeha radničke klase i sindikalnog pokreta.

S vremenom su i proslave blagdana rada pretvorene u velebne državne priredbe i mimohode kojima je svijetu trebalo pokazati da radnička klasa daje punu potporu državno-partijskim birokratiziranim strukturama. Težnje za promjenom i boljim socijalnim statusom suzbijane su državnom prisilom pa čak i tenkovima. Potpunu degradaciju blagdan rada doživio je uključivanjem vojnih parada u proslave čime se i u toj prigodi izražavala moć socijalističke države, dok su radničke povorke služile kao dekoracija režimu. Unatoč svemu 1. svibnja ostaje i danas svijetla tradicija međunarodnog radništva.

 

Provedite ovaj blagdan u krugu Vaše obitelji, otiđite s članovima Vaše obitelji i prijateljima u prirodu na roštilj, družite se, jer ovo je jedini dan u godini kada su prava radnika na prvom mjestu.

Komentari
Prethodni članak“Bljesak” – maestralna akcija na ponos svih
Sljedeći članakTaekwondo: kadeti Vukova prvi u Novskoj