Katolički vjernici danas slave najradosniji kršćanski blagdan Božić, slave rođenje Isusa Krista, odnosno malog Boga, otkuda i naziv “Božić” u našem govornom području.
Božić se kao kršćanski blagdan u svakom narodu obilježava na poseban način čineći dio njegove etnografske baštine. Božiću se raduju i stari i mladi, i bogati i siromašni. Toliko je običaja u narodu vezano uz Božić.

Na Božić se često u prošlosti odlazilo na tri mise, za početak na polnoćku, na Badnjak, na kojoj bi se dočekao Božić, zatim na ranojutarnju misu zornicu, tzv. malu misu, gdje se obično pričešćivalo, a na poldanicu ili velu misu odlazilo se po danu.

Žene na Badnjak pripremaju bogati božićni jelovnik, a ručak je na sam Božić svečan i bogat te za stolom okuplja cijelu obitelj. Jede se voće, povrće, meso, razne pečenke, kruh, peciva i brojna druga jela. Poslije ručka odlazi se čestitati rodbini i prijateljima. U prošlosti se činilo koledanje ili čestitarenje pjevajući tradicionalne božićne pjesme, a čestitare bi se često darivalo. Mladići su djevojkama kao tradicionalni božićni dar darivali ukrašenu jabuku, tzv. božićnicu. Darivanje je i danas božićni običaj, iako danas djevojke ne bi bile oduševljene da im mladići poklanjaju jabuke!

26. prosinca, dan poslije Božića slavi se Stjepanje. U minulim vremenima su na taj blagdan grupe mladića obilazile selo i popratnim pjesmama čestitala Stjepanima i Šteficama imendan. Nakon Sv. Stjepana slijedi Sv. Ivan, blagoslivlja se vino, iznosi slama iz kuće i stavlja na voćke da bolje rode.

Budite zdravi i veseli, provedite predstojeće blagdane u krugu obitelji i prijatelja. Iskoristite svaki trenutak jer nemamo ih neograničeno i provedite predivno vrijeme u društvu svojih najmilijih.
Zaposlenici Radija Nova Gradiška i web portala www.radiong.hr žele vam čestit i blagoslovljen Božić.
 
Autor: Nikola Knežević
Komentari
Prethodni članakBadnjak, dan koji prethodi Božiću
Sljedeći članakU naletu automobila poginuo 69-godišnjak