Ove nedjelje je pravoslavni Uskrs. I ne samo pravoslavni, jer čitav niz kršćanskih crkava istočnog obreda u jedinstvu je s Katoličkom crkvom, ali liturgija im je tradicionalna te se drže starog, „julijanskog” kalendara. Također ima starih pravoslavnih crkava, kao što je Grčka, koja je odbacila stari, odnosno, prihvatila reformirani „gregorijanski” kalendar pa sve blagdane, i Uskrs, proslavljaju kad i katolici.
Svima koji Uskrs danas slave, želimo sretan i blagoslovljen Uskrs. Hristos voskrese!
Uskrs je pomična svetkovina i u katoličkoj i u pravoslavnim crkvama a datum mu se određuje posebnim proračunima temeljenim na astronomskim mjerenjima. Datum se kreće unutar pet nedjelja. Naime, Uskrs uvijek pada prve nedjelje poslije proljetne ravnodnevnice, prve nedjelje poslije punog mjeseca. Tako je i s katoličkim i s pravoslavnim slavljenjem Uskrsa. Ipak, zbog tradicije, kod pravoslavnih ima odstupanja te se Uskrs u pravoslavnim crkvama ne slavi izravno prije, ili na dan hebrejske Pashe.
Pravoslavni Uskrs nikad ne može biti prije blagdana Blagovijesti (7. travnja), kao ni poslije Đurđevdana (6. svibnja).
Cvijet jorgovana, jer ovo ukrasno drvo ili grm, cvate upravo oko pravoslavnog Uskrsa, ima posebno, simboličko značenje u pravoslavlju, a još prije Velikog raskola (1054. godine) jorgovan je, upravo po Uskrsu, nazvan i pashalija.
Autor: Radiong/Sbplus