Specijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac zajedno s nositeljem projekta, udrugom Volonteri u palijativnoj skrbi La Verna iz Zagreba te još 9 udruga i 2 zdravstvene ustanove članica je zagovaračke platforme u okviru projekta „Za inkluzivne zdravstvene politike“ financiranog iz programa Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj (ACF Hrvatska). Članice platforme dolaze iz 10 županija: Međimurske, Varaždinske, Istarske, Ličko-senjske, Vukovarsko-srijemske, Sisačko-moslavačke, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Koprivničko-križevačke te Grada Zagreba.

Cilj je zagovarati bolju, cjelovitu skrb za palijativne bolesnike i članove obitelji. Postoji značajan broj primjera dobre prakse palijativne skrbi na različitim područjima RH koji su dobar temelj za daljnji razvoj i unaprjeđenje sustavne skrbi za palijativne bolesnike i njihove obitelji. U sklopu provedbe projekta organiziran je stručni skup u Otočcu na kojem smo okupili stručnjake koji djeluju u području palijativne skrbi iz cijele Hrvatske. U Zagrebu je potom održana edukacija o zagovaranju i storytellingu kako bi se članice ojačale za javno zagovaranje u području palijativne skrbi.

Platforma želi potaknuti donošenje Strategije razvoja palijativne skrbi 2021-2027. (koju čekamo još od 2021.). Članice platforme imaju dugogodišnje i vrijedno iskustvo rada u palijativnoj skrbi, a proučavajući iskustva i iz drugih zemalja žele doprinijeti unaprjeđenju sadržaja Strategije.

Važno nam je da cijela naša zajednica, svi građani u RH razumiju i prihvate važnost i dobrobit razvijenog sustava palijativne skrbi za svakog od nas.

Kako bi organizacija skrbi za palijativne bolesnike i njihove obitelji bila cjelovitija važno je prihvatiti sljedeće:

  1. Palijativna skrb je temeljno ljudsko pravo te stoga mora biti dostupna na svim razinama skrbi s pacijentom i njegovom obitelji u središtu; tamo gdje se nalazi čovjek/pacijent potrebna je palijativna skrb;

  2. Palijativnu skrb u kući izabralo bi gotovo 90% bolesnika i potrebno je jačati resurse koji to omogućavaju (zagovarati skrb u kući kad god je to moguće i kada je to želja bolesnika);
  3. Volonteri su značajan resurs u osiguravanju cjelovite palijativne skrbi. Potrebno ih je uključiti i osnažiti njihovu ulogu kao treći resurs uz obitelj i profesionalce;
  4. Palijativna skrb je tema koja se odnosi na čitavu društvenu zajednicu.

Vjerujemo da ćemo zajedničkim radom i razmjenom iskustava ojačati jedni druge, te doprinijeti boljoj skrbi za palijativne bolesnike i članove njihovih obitelji kao i povećati šanse za unaprjeđenje politika koje se njih tiču.

Članice platforme “Za Inkluzivne zdravstvene politike” su :

1. Volonteri u palijativnoj skrbi La Verna, Zagreb

2. Udruga ”Pomoć neizlječivima”, Čakovec

3. Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi, Varaždin

4. Humanitarna udruga ”Branitelj pomaže branitelju”, Ivankovo

5. Liga protiv raka Pula

6. Udruga ” Dobra vremena”, Sveti Rok

7. Udruga volontera hospicijske i palijativne skrbi ”Dignitate”, Koprivnica

8. Partnerstvo – Informacije – Novi napredak za zdravlje (PIN za zdravlje), Zagreb

9. Udruga za razvoj lokalne zajednice ”Naš život”, Petrinja

10. Krijesnica – udruga za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima, Zagreb

11. Specijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac

12. Palijativni tim LiPa, Pakrac

13. Dom zdravlja Varaždinske županije, Varaždin

U sklopu obilježavanja Prvog europskog dana palijativne skrbi 15.06.2023. god. naša bolnica će organizirati Drugi okrugli stol – Plašt koji štiti dostojanstvo čovjeka, a tema je : Žalovanje, koji će se održati u našoj bolnici dana 27.06.2023. godine.

Izvor: Specijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael Strmac

 

Komentari
Prethodni članakProvedite subotnju večer uz koncert pop rock sastava Fluentes
Sljedeći članakNovogradiški ogranak Matice hrvatske: Sretan ti rođendan, Matoše!