U Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael na Strmcu sportskim igrama i druženjem korisnika obilježen je Svjetski dan mentalnog zdravlja.
Kako ističe ravnateljica bolnice dr. Maristela Šakić, budući je mentalno zdravlje neodvojivo od tjelesnog, važno je posvetiti mu pažnju koju zaslužuje i učiniti ga prioritetnim.
Zato je slogan ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja “Učinimo mentalno zdravlje i dobrobit za sve globalnim prioritetom”.
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine, a pokrenula ga je 1992. godine Svjetska federacija za mentalno zdravlje u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Cilj mu je potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost koju ima promicanje mentalnog zdravlja. Ovogodišnja tema skreće nam pažnju na potrebu za usmjeravanjem na one preventivne intervencije koje vrednuju, promiču i čuvaju mentalno zdravlje, čime možemo prevenirati smetnje mentalnog zdravlja. Te intervencije trebaju zahvaćati čitav razvojni put čovjeka, od ranog djetinjstva do starosti, a njihova je implementacija važna kako bi sustavi skrbi bili bolje opremljeni nositi se s izazovima za mentalno zdravlje koji nam predstoje.
Dr. Šakić: Mentalno zdravlje kao prioritet
– Mi smo u bolnici željeli cijeli ovaj tjedan u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja biti u tom osjećaju kako bi razmislili i ponukali širu društvenu zajednicu da razmisli što je, zapravo, dobrobit čovjeka. To je ove godine i geslo ovoga dana. Svjetska zdravstvena organizacija je ove godine mentalno zdravlje stavila kao prioritet. Vjerojatno je tome doprinijela pandemija COVID-a, ali i sva ova globalna zbivanja i stoga se, zapravo, sve više uviđa koliko je mentalno zdravlje, odnosno dobrobit čovjeka u smislu funkcioniranja psihološkog, socijalnog, radnog, pa i duhovnog u najznačajnijem spektru. Povodom toga smo za naše bolesnike kojih imamo dosta iz svih krajeva Hrvatske danas organizirali sportske aktivnosti. Protekle dvije godine nas je COVID pandemija malo usporila u tome, no ove smo godine nastavili tradiciju i za njih organizirali sportske aktivnosti. Tako je danas naših 110 bolesnika koji se liječe u sklopu socioterapijskog procesa, u sklopu multidisciplinarnog programa izašlo i svatko prema svojim psihofizičkim mogućnostima sudjeluje u aktivnostima jer naša tendencija liječenja je u smislu zajedništva, uspostave odnosa, uključivosti. Mi želimo da svaki naš bolesnik, svatko tko potraži pomoć, bez obzira na svoju dijagnostičku sliku bude dio jedne cjeline i da od zdravog, funkcionalnog dijela ličnosti iskoristi, osnaži i nakon završetka liječenja i aktivnog procesa to isto primijeni u okviru svoje obitelji, svoje uže i šire socijalne sredine – istaknula je ravnateljica Specijalne bolnice za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael na Strmcu Maristela Šakić.