Od danas su na snazi izmjene Prekršajnog zakona. Glavna novina su takozvani popusti na prekršajne kazne, pa će tako onaj koji kaznu plati na licu mjesta od danas proći dvostruko jeftinije.

Ako nemate dovoljno gotovine, poslužit će i kartice budući da je i policija opremljena POS-ovim uređajima. Ako, pak, u zakonskom roku platite dvije trećine kazne, oprašta vam se ostatak iznosa. Osnovna namjera zakonskih izmjena je poboljšati naplatu prekršajnih kazni, budući da je u razdoblju od 2007. do 2011. naplaćeno njih tek 12 posto. Popustima na kazne također se žele rasteretiti sudovi, naglašava ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

“Naša procjena u ovom trenutku je da će se sa stupanjem na snagu zakona, Visoki prekršajni sud rasteretiti odmah za više od 6.000 predmeta, da će se sukcesivno rasterećivati za oko 16.000, što znači da će prosječno padati za 50-ak posto”, istaknuo je Miljenić.

Tomu bi trebao pridonijeti i institut beznačajnog prekršaja, što znači da prekršaje koji posebno ne ugrožavaju druge, tužitelj može zanemariti. Kako bi se smanjio broj neutemeljenih žalbi, oni koji izgube spor, bit će prisiljeni uz kaznu platiti i troškove suda. Ako se na to ogluše, slijedi prisilna naplata.

“Kad dobijete pravomoćnu sudsku odluku, ide na FINA-u. Koliko imate tamo, skida vam se s računa “, kaže ministar.

Novost je i registar neplatiša kazni, ako se u njemu nađete nećete primjerice moći registrirati auto. Izmjene Prekršajnog zakona pozdravljaju u HAK-u. Voditelj Odjela preventive i edukacije, Damir Novak nada se da će one pridonijeti i većoj kulturi vozača na hrvatskim cestama koja je, kaže, na niskoj razini.

Autor: Media servis

Komentari
Prethodni članakŠutnja uoči drugog kruga izbora
Sljedeći članakDan Osnovne škole “Ante Starčević” Rešetari (photo)