Prije 7 godina kada su braća Nenad i Predrag Milić zbrojili godine, oduzeli vojne mirovine koje nisu tražili i okrenuli se seoskom turizmu, stvari su još izgledale dobro. Kriza je bila relativno daleko a u Hrvatskoj se naveliko pričalo o kontinentalnom turizmu. Danas imaju jedno od najljepših turističkih imanja samo par kilometara od državne granice, fiskalnu blagajnu i malo turista.

– U nekim godinama morate početi razmišljati o poslu kojim ćete se baviti cijeli život. S obzirom na situaciju u državi kakva je, proizvodnji kakva jeste, našli smo se u turizmu. Kupili smo tri male parcele koje smo objedinili u 2,5 ha i tako je počelo, kažu braća Milić.

U Slavonski sokak, kompleks sastavljen od originalnih slavonskih kuća, jezera, voćnjaka, šetnica, igrališta – sve od drveta i kamena koje su obradili svojim rukama – Milići su uložili svaki slobodni dan u zadnjih 7 godina, osim crkvenih i državnih praznika.

 

 Na prvi pogled “Sokak” otkriva pažljive i dobre gospodare: njegovani krajolik u kojem je savršeno uklopljeno seosko gazdinstvo, velika sjenica-blagovaona sa stolovima od jednog komada drveta dužine preko 6 metara od kojih je samo jedan težak 2 tone, voćnjaci i jezero – kako tim sokakom hodate tako se pred vama raspliće priča puna pažljivo smišljenih detalja.

 

 Što se tiče smještaja za sada imaju samo jednu kuću sa dva kreveta ali zato sa vlastitim dvorištem, okućnicom, vrtom, voćnjakom, pijetlom za jutarnje buđenje i psom čuvarom. Sve je gostima na raspolaganju.

 

– Uskoro planiramo barem još tri kuće, dodat ćemo i zečinjak, kukuruzanu, sve kao na pravom seoskom gospodarstvu, kaže Nenad. Gosti koju ostaju na spavanju mogu ujutro otići u svoj kokošinjac, ispeći jaja u domaćoj kuhinji, za ručak ispeći u pećnici na drva ribu iz obližnjeg jezera, ubrati voće, skuhati prilog od povrća iz vrta, odmoriti se pod sjenicom uz domaće sokove i likere a nakon popodnevnog odmora jahati ili jednostavno provesti miran dan daleko od buke.

 

– Kada smo krenuli mislili smo kako će sve to ići na bolje. Očekivali smo kad sve završimo da će u turizmu taman sve procvjetati. Još uvijek se to nije značajno pomaknulo a ne znamo ni kada će. Kod nas sigurno nije promašaj, samo treba dočekati da prođe ovo krizno vrijeme. Oni koji razmišljaju o konkurenciji i kako nas treba biti što manje nisu u pravu, što nas je više i ponuda raznolikija to i gostima možemo ponuditi objedinjenu ponudu a onda je svima dobro, kažu Milići.

 

Slavonski sokak u ovom trenutku može odjednom primiti 50-ak ljudi, u poluotvorenu sjenicu i manje svatove kao i i sve grupne proslave. Prvi komercijalni gosti došli su tek prošle godine, nakon što je “Sokak” registriran kao OPG za seoski turizam.

 

– Oni koji vole more otići će na godišnji odmor na more, oni koji žele nešto drugo i novo doći će k nama. Je li kontinentalni turizam skup? Nije. Pitajte koliko je u sezoni kilogram paradajza na moru a koliko je u Slavoniji, kod nas su prirodni sokovi 6 kuna, vino 10, likeri 10 kn, to je puno skuplje na morskom zraku, kažu Milići.

 

Na pitanje jesu li požalili što su ušli u ovaj projekt kažu: razmišljamo o tome godinama, bili smo dragovoljci 4 godine, nismo tražili mirovine iako je 80 posto naših suboraca u mirovini. Sada nam je drago, jer da smo tražili mirovine danas vjerojatno ne bi imali ovo što imamo. Slavonski sokak nam je draži, kažu Milići.

 

Ako želite odmor od svakodnevice, pojesti dobar seoski ručak ili jednostavno provesti mirni dan sa obitelji posjetite web stranicu www.slavonskisokak.com.

Autor: Saša Radivojević

Komentari
Prethodni članakNa “Kupu Vukovara 2013” uspjesi Novogradiščana
Sljedeći članakU Gornjim Bogićevcima obilježena 18. obljetnica VRA “Bljesak” (photo)