U prekogranični shopping, ako se gledaju samo cijene, najviše se isplati ići u Srbiju, pokazala je usporedba cijena 12 namirnica i drugih proizvoda za kućanstvo. Nije nama lako, u šest zemalja smo usporedili cijene 12 proizvoda. Među njima su samo Wudy hrenovke kod nas najjeftinije. Osim zbog nižih cijena, u šoping u BiH isplati se i zbog povrata PDV-a te goriva.

Od ponedjeljka do srijede uspoređivali smo naše cijene s onima u Sloveniji, Italiji, Mađarskoj, Srbiji i BiH, kamo stanovnici graničnih područja često odlaze. U Sloveniju, Mađarsku i Italiju više se ne odlazi samo zato što je jeftinije, nego po neke proizvode kojih kod nas nema ili po druge koji su puno kvalitetniji, a cijena im je ista ili slična.     

Nema gužve radnim danom jer iz Slavonskog Broda ne dolaze u veliki šoping. U Bosanski Brod ili Gradišku može skočiti svatko kad poželi. Isto tako je i na graničnom prijelazu Stara Gradiška – Bosanska Gradiška. No trebate vidjeti gužvu vikendom, kad navale i iz Požege, Daruvara, Pakraca pa čak i Bjelovara, rekli su nam ispred prodavaonice Tropik.

Puno ljudi odlazi i u šoping u Orašje, prema nekim podacima čak 12.000 na dan. Osim zbog nižih cijena, isplati im se i zbog povrata PDV-a, koji je u BiH na hranu 17 posto. Uz klasičnu kupnju namirnica i kućanskih potrepština, preko Save većina natoči i gorivo. Tko ima veliki spremnik uštedi 100 kuna.

U Mađarskoj cijene više nisu toliko niže da bi se isplatilo ići tamo u kupnju. U Nagykanizsi, 30-ak kilometara od graničnog prijelaza Goričan, obišli smo velike prodavaonice Lidla, Spara, Penny Marketa i Tesca te se uvjerili da su cijene slične našima. Za masovne odlaske po kobasice i crvenu papriku više nema razloga, a nije više lako pronaći ni gusju jetru, koje je nekad u Mađarskoj bilo puno, a cijena je bila upola manja nego kod nas. Ni u Trst se ne isplati po hranu.

Komentari
Prethodni članakČeška beseda Nova Gradiška gostovala u Grubišnom polju – Dan češke kullture/foto
Sljedeći članakNacionalni dan multiple skleroze