“Povratnicima koji su uspjeli ostvariti pravo na obnovu sukladno Zakonu o obnovi od 2014. godineHEP naplaćuje priključak na elektroenergetsku mrežu u iznosima između 9.000 kn do 18.500 kn. Riječ je o kućanstvima koja su prije ratnih dešavanja već imala priključak na električnu mrežu te kojima se sukladno programu obnove ratom uništenih kuća država obvezalaobnoviti električnu mrežu u ratom pogođenim područjima i priključiti obnovljene kuće na električnu mrežu.
HEP naplatu priključka tumači odredbama Općih uvjeta za isporuku električne energije te smatra da su povratnici izgubili status kupca jer nisu obnovili ugovor o opskrbi u roku od tri godine od kada je prestala opskrba, te da za građevine isključene duže od 10 godina nastupa zastara, odnosno da se gubi status kupca.Ovakvo tumačenje HEP-a je potpuno kontradiktorno, konfuzno i tendenciozno budući je velik broj obnovljenih kuća do sada priključen na električnu energiju iako je prošlo 10 godina od isključivanja uzrokovanih ratom te su bile u potpuno istom statusu kao i ove za čije priključenje na električnu mrežu HEP uvjetuje ponovno plaćanje.
Nažalost,HEP nastavlja diskriminirajuću praksu već vidljivu u procesima stambenog zbrinjavanja, obnove, socijalnih i mirovinskih prava te provedbe manjinskih prava iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (obrazovanje, dvojezičnost, zapošljavanje…).
Stoga se opravdano pitamo ZAŠTO država, odnosno HEP sada, nakon 8 godina od donošenja Općih uvjeta, počinje provoditi ove sporne i etnički diskriminacijske odredbe. Pitamo se da li će tridesetak mještana sela Cikote kod Pakraca (i drugih XY sela bez struje) ukoliko se ikada država udobrovolji obnoviti elektroenergestku mrežu u tom selu, morati platiti priključak zato što nisu koristili mrežu i nisu sklopili ugovor s HEP-om. Jer kao i u ostalim slučajevima, kuće su se počele kasno obnavljati (od 2003.), obnova elektroenergetske mreže 5 godina kasnije, a društvena i komunalna infrastruktura niti danas u većini slučajeva nije obnovljena. ZAŠTO se onda govori o gubitku statusa kupca ili nekorištenju mreže, kada se država nije potrudila osigurati najosnovnije uvjete za povratak, život i reintegraciju.
Navodimo i slučaj K.J. iz sela kod Pakraca koji je 10.10.2012. potpisao zapisnik o tehničkom pregledu obnovljene kuće, te je 28.08. 2014. podnio zahtjev za priključenje na mrežu. Međutim HEP mu nije odobrio besplatan priključak. Pitamo se, ZAŠTOse članak 43. stavak 1. Općih uvjeta na njega odnosi jer nije prošlo 3 godine i u zadanom roku je zatražio priključenje i potpis ugovora o opskrbi.
Kontradiktoran je i odgovor HEP-a prema A.B. iz sela kod Lipika koja se vratila u roditeljsku kuću, u kojoj se tvrdi da kuća prije rata nije imala struju (A.B. i susjedi tvrde da je kuća imala priključak). U slučaju da je HEP u pravu, ZAŠTO nije ponudio mogućnost iz Zakona o PPDS-u članak 11. st. 9 koji govori da: ”Trošak priključka na elektroenergetsku mrežu stambenog objekta iz članka 8. koji ranije nije imao priključak na elektroenergetsku mrežu snosit će Državni ured za stambeno zbrinjavanje”. Međutim, HEP i Državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje propustili su priliku da pomognu povratnicima, posebno jer je u ovom slučaju riječ o samohranoj majci s dvoje maloljetne djece.
Konstantnim pritiskom države na povratnička prava i nedovoljnim aktivnostima predstavnika Srba u Saboru i Vladi nastavlja se praksa etničke diskriminacije u procesu povratka i reintegracije srpskih povratnika, te se otežava i usporava njihov ionako slab povratak. Srpski demokratski forum je vezano za probleme priključka na električnu mrežu obnovljenih kuća u vlasništvu Srba povratnika poslao na desetine upita Ministarstvu gospodarstva, HEP-u i Državnom uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Upravo zbog ignorantnog odnosa državnih institucija prinuđeni smo ih javno prozvati za etničku diskriminaciju te upoznati javnost s ovim problemom koji grubo krši ljudska i građanska prava Srba u Republici Hrvatskoj”, stoji u priopćenju za javnost Srpskog demokratskog foruma.
Autor: Nikola Knežević