Točno u podne u prostoru bivše robne kuće i Novoj Gradiški danas je otvorena izložba „SB=NG:”, multimedijalna izložba na kojoj su svoje radove izložili cijenjeni hrvatski umjetnici: Igor Čabraja, Zlatko Kozina, Ivica Kurtz, Matej Knežević, Ante Rašić, Ivan Šeremet, Gordan Bjelić, Alojzije Cindrić, Jelena Kovre, Mladen Lovrić, Miroslav Pišonić te Damir Sokić.

Umjetnost nije ogledalo koje odražava svijet, već čekić kojim ga treba oblikovati (V. Majakovski)

Na samom početku prisutne je pozdravila ravnateljica Muzeja Nova Gradiška, Marija Mihaljević koja je najavila da će se ovakve izložbe od prosinca održavati u Gradskom muzeju, jer će obnova biti gotova.

Miroslav Pišonić predstavio je mnogobrojnoj publici umjetnike koji sudjeluju u ovoj izložbi, a Cerničanik Damir Sokić istkanuo je kako je lijepo vidjeti da se okupio tako veliki broj ljudi koji su došli podržati ovu izložbu.

Gradonačelnik Vinko Grgić rekao je da će grad Nova Gradiška uvijek podupirati umjetnike i izložbe kako ne bi jedan dan bili grad bez izložbi.

Grad bez umjetnosti je kao grad bez duše

Izložba „SB=NG:“ po treći puta (bienalno) novogradiškoj publici nudi multimedijalno događanje na kojem se mogu doživjeti radovi suvremenih umjetnika koji su rođenjem ili djelovanjem povezani sa dva grada: Slavonskim Brodom i Novom Gradiškom. Na ovogodišnjoj izložbi nalaze se i radovi dvojice značajnih umjetnika hrvatske likovne scene i redovitih profesora sa zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti: Ante Rašića i Damira Sokića.

Ideja oko ove izložbe nastala je u proljeće 2012. godine. Iz Galerije Ružić u Slavonskom Brodu poziv za sudjelovanje na multimedijalnoj izložbi suvremene umjetnosti „Tvrđava art“ autora Ivana Šeremeta dobili su i novogradiški umjetnici Gordan Bijelić, Mladen Lovrić i Miroslav Pišonić. Na otvorenju izložbe u neslužbenom druženju s brodskim kolegama pokrenuta je inicijativa za sličnim događajem u Novoj Gradiški. U jesen 2012. godine odigran je dogovoreni uzvratni susret, a u gostima su nam bili Matej Knežević, Nikolina Bekić Knežević, Zlatko Kozina, Ivica Kurtz i Ivan Šeremet. Domaća je ekipa bila pojačana s Alojzijem Cindrićem i Zoranom Rajkovićem.

Izložbeno događanje pod istim imenom i u istom prostoru s novim autorima, Igorom Čabrajom s brodske strane i Jelenom Kovre s novogradiške, održano je u jesen 2014. Drugo događanje po redu (tko zna, možda preraste i u bienalno događanje) koje je prepoznalo i financiralo Ministarstvo kulture RH, prepoznaje i novogradiška publika. Ona je svojom nazočnošću i interesom ne samo pokazala opravdanim organiziranje ovakvog događaja već je i obvezala na organizaciju sličnih i ubuduće.

Dobroćudnost radova i njihovu slojevitost prisutni su autori rado podijelili s publikom ni u kom slučaju je ne podcjenjujući ili joj podilazeći. Upravo kroz dijalog (umjetnik/promatrač) projekt ispunjava važan cilj, a taj je afirmacija drugačijeg i mnogo inspirativnijeg shvaćanja umjetnosti. Umjetnosti koja je u svijetu već dugo legitimna i daleko od pojedinih elita, a bliska svima onima koji za onu skupu, također legitimnu, nemaju „vremena“.

Komentari
Prethodni članakŽupani nezadovoljni novim Pravilnikom o specijalističkom usavršavanju doktora medicine
Sljedeći članakNe dopustite da kišnica propada!