Kako su za tportal potvrdili iz Nacionalnog stožera civilne zaštite, oporavljene osobe izuzete su od obaveze posjedovanja negativnog nalaza na PCR testu ne starijeg od 48 sati, što vrijedi za sve ostale putnike koje ulaze u Republiku Hrvatsku, a ne može biti određena ni samoizolacija. Ali:

‘Takve osobe dužne su na graničnom prijelazu predočiti potvrdu liječnika ili odgovarajuću liječničku dokumentaciju iz koje je vidljivo da je od datuma završetka bolesti prošlo više od 14 dana, i da od toga dana nije prošlo više od 90 dana’, objašnjavaju u Stožeru.

‘Za dokaz da preboljeli COVID-19 putnici trebaju imati pozitivan nalaz PCR ili antigenskog testa ili pozitivan rezultat u testu neutralizacije (NT) koji je napravljen unazad tri mjeseca, a stariji od 14 dana ili potvrdu da su preboljeli COVID-19 izdanu od liječnika’, stoji na stranicama MUP-a.

Vremenski okvir od maksimalnih tri mjeseca ovdje nije eksplicitno naveden, ali iz odgovora Stožera jasno je se on i dalje primjenjuje, odnosno da po službenoj hrvatskoj definiciji upravo toliko traje imunost od ove bolesti. Premda je bilo najava da će se taj period produljiti na šest mjeseci, u skladu sa svjetskim iskustvima, to se još uvijek nije dogodilo pa na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i dalje stoji kriterij od tri mjeseca. On je bitan prije svega zbog mjere samoizolacije, koja se ne izriče preboljelima koji su ponovno bili u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom.

Kako je ogromna većina od oporavljenih građana preboljela virus od rujna do danas, većina njih imat će pogodnosti lakšeg prelaska granica tijekom novogodišnjih blagdana – no, jasno, puno toga ovisi o režimu u državama u koje putuju.

Nacionalni stožer objavio je da se postojeći režim na državnim granicama produljuje sve do 15. siječnja, a po njemu državljani EU mogu ući u Hrvatsku samo s negativnim PCR testom ne starijim od 48 sati ili moraju ići u samoizolaciju do pristizanja negativnog testa, uz iznimke koje se odnose na tranzit, prekogranične radnike, diplomate, pomorce, zdravstvene radnike i slične profesije. To uključuje i hrvatske državljane koji žive izvan Hrvatske ili se vraćaju iz bilo koje zemlje na svijetu. 

Komentari
Prethodni članakVatrogasci upozoravaju: oprezno s dekoracijama
Sljedeći članakIako nisu u njihovoj nadležnosti, pet županija u vrtiće lani uložilo milijunske iznose; najviše iz proračuna izdvojila Brodsko-posavska županija