Poznato je kako su Slavonci priznati i cijenjeni radnici kad su u pitanju sezonski poslovi. Pritisnuti slabom ponudom na tržištu rada i opterećeni činjenicom da žive u najsiromašnije dijelu Hrvatske prinuđeni su prihvaćati sezonske poslove, a nerijetko iz godine u godinu odlaze kod istih poslodavaca, koji s druge strane ne kriju zadovoljstvo njihovom kvalitetom rada. Vijest o povećanju primanja za sezonske radnike s toga je odjeknula pozitivno i među Slavoncima.

U 2017. u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane te trgovini na veliko i na malo hrane zaposleno je 25.234 osoba s evidencije Zavoda, govore podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Izvan mjesta prebivališta na sezonskim poslovima zaposleno je 13.324 osoba. Od ukupno zaposlenih osoba izvan matičnog ureda najviše je njih zaposleno s područja kontinentalne Hrvatske i to iz Osječko baranjske, Vukovarsko srijemske, Sisačko moslavačke te Brodsko-posavske županije.

 Naime, poslodavci u turizmu pozdravili su odluku Vlade prema kojoj se troškovi smještaja i toplog obroka za sezonske radnike više neće oporezivati kao plaća u naravi. Vodeće turističke kompanije na čelu s Valamar Rivierom, Maistrom i Plavom lagunom donijele su odluku da će sredstva, koja su posljedica ovog poreznog rasterećenja, preusmjeriti u povećanje materijalnih prava radnika. Povećanje plaća, smatraju u Udruzi, nužno je kako bi se povećala atraktivnost poslova u turizmu i spriječio daljnji odlazak djelatnika iz Hrvatske te će brojne turističke tvrtke iskoristiti ovo porezno rasterećenje za povećanje plaća i poboljšanje uvjeta rada djelatnika u pripremi još jedne uspješne turističke godine.

Upravo su poslodavci u turizmu isticali važnost daljnjeg fiskalnog rasterećenja kako bi se otvorio prostor za povećanje plaća u sektoru. Zajedničkom suradnjom članova HUP-a, uz podršku resornog ministarstva turizma, ova je inicijativa uspješno provedena. Vlada Republike Hrvatske donijela je u prosincu 2017. paket mjera za zadržavanje i rast zapošljavanja, kroz koje je donesena odluka o poreznom rasterećenju svih poduzetnika koji svojim sezonskim radnicima osiguravaju smještaj i topli obrok. Kroz usvojene izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak, Ministarstvo financija predviđa da će porezni obveznici biti rasterećeni za dodatnih 266 milijuna kuna.

Izvor: SBplus

Foto: Ilustracija 

Komentari
Prethodni članakOdržana “Svetosavska akademija” u Novoj Gradiški u nazočnosti gradonačelnika Vinka Grgića i gostiju
Sljedeći članak‘Drugi učenici se rugaju mom sinu i tuku ga jer je siromašan’