Kad zlatni zraci od zore probude cio naš kraj
ulice Gradiske Nove sa Slavče gledo sam ja…
Uzalud ljepote svijeta, zar nije lijepo i tu
sa dobrim zlo ću da dijelim u svome rodnom kraju…
Dio je ovo stihova pjesme našeg pokojnog sugrađanina pjesnika i slikara Josipa Pintarića Puce, legendarne novogradiške himne „Ulice Gradiške Nove”. Pjesme koju rado pjevušimo u svim prigodama, pjesme našega grada…
Kažu da želimo li otkriti dušu grada, treba poći tragom vremena – tragom njegovih starih zdanja i spomenika…Mi vas ovoga jutra budimo s fotografijama naše župne crkve Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije i novogradiške Gimnazije.
Javljaju nam se ovih dana naši slušatelji i čitatelji koji zbog novonastale situacije s pandemijom koronavirusa ovih blagdana ne mogu doći u grad. Kažu fali im Nova Gradiška, ali vratit će se.
Svima njima, ali i vama, donosimo ove jutarnje fotografije našeg grada. Magnolije su ponovno procvjetale, u novogradiškoj Gimnaziji zasada nema učenika i profesora, ali bit će ih…
Nova Gradiška živi..
Prilika je ovo i za podsjetiti na njihovu povijest…
Župna crkva Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije – podignuta je u prijelaznom kasno-barokno-klasicističkom slogu ( 1811.-28.). U unutrašnjosti crkve najvrjedniji je zidni oslik uprizorenja Kristovog rođenja i Sv. Trojstva na zidovima svetišta, s likovima četiri evanđelista, smještenima u medaljonima iznad prozora, Svetom Cecilijom, Kraljem Davidom i anđelima na zidu pjevališta, djelo poznatog hrvatskog slikara Celestina Medovića.
Šećući starom gradskom jezgrom naići ćete na novogradišku gimnaziju , staru, uglednu damu koja i nakon više od stoljeća, jednako blista svojim graditeljskim sjajem.
Novogradiška Gimnazija – zgrada je podignuta prema nacrtima poznatih arhitekata Ludwiga i Hulsnera iz Leipziga (1894.-96.) i svojom ljepotom dominira vizurom grada. Brojni njeni učenici u proteklih su stotinjak godina školujući se u gimnaziji postigli iznimne rezultate i ugled u javnom i društvenom životu Hrvatske, ali i izvan njenih granica – Miro Gavran, Ivo Štivičić, Tito Bilopavlović, Kazimir Klarić, Ivan Slišurić, Željko Kneževeć, Ferdinand Kulmer, Tomislav Petranović, Marijan Bušić i dr.