Iako ga šira publika poznaje kao kolumnista “Jutarnjeg lista”, iznimno oštro novinarsko pero, ali i jedno od top imena hrvatskog istraživačkog novinarstva , književnost je bila i ostala prva ljubav Drage Hedla. Potvrdio je to i romanom “Donjodravska obala” , toplom pričom o odrastanju u Osijeku 50.tih godina prošlog stoljeća, ali i minucioznom analizom društveno-političkih okolnosti autokratskog režima. Usporedivši ga s velikanom novinarstva Veselkom Tenžerom, pronalazeći sličnosti s pripovjedačkom lakoćom Pavla Pavličića, roman “Donjogradska obala” ugledni književni kritičar, leksikograf i esejist, Velimir Visković, nazvao je svojevrsnim “panonskim Armacordom”, a s ocjenama se složila i Jagna Pogačnik, poznata hrvatska književna kritičarka, ugodno iznenađena Hedlovim literarnim stilom.
Na trenutke djetinje nevina, priča “Donjodravske obale” prati životnu priču osječkog dječaka i njegove esekerske, “folksdojčerske” obitelji , spajajući životne komedije i tragedije, lako i duboko oživljavajući Osijek, njegove stanovnike, jezik i navike. Iako se u stilu pisanja Drage Hedla nazire zanatska preciznost “iskovana” dugogodišnjim novinarskim stažom, u romanu o jednom gradu i vremenu, itekako je prisutna i literarna poetika koja, jednostavno, osvaja, snažno uvlačeći čitatelja u priču do samoga kraja. Sve su to razlozi zbog kojih roman “Donjodravska obala” treba pročitati, i uvjeriti se u umješnost Drage Hedla kao književnika.
Prepoznali su to i najugledniji hrvatski intelektualci, gosti sinoćnje promocije -Žarko Puhovski, Predrag Matvejević, ugledna novinarka Mirjana Rakić, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Zdenko Duka, glasnogovornik Ministrastva unutarnjih poslova, Dušan Miljuš, kao i pročelnica Ureda predsjednika Republike, Danica Juričić Spasović.
Autor: Simonida Tarbuk