Pandemija koronavirusa, rat u Ukrajini, poskupljenja, niz negativnih vijesti okružuju nas ovih dana. Htjeli ili ne, ne možemo ostati izolirani i praviti se da nas se sve to ne tiče. Trebamo li se osvrtati, koliko vremena trebamo provoditi pred televizorom i slušati medije, kako se nositi sa svim ovim negativnim stvarima koje nas, nažalost, okružuju ovih dana?!

Savjet smo potražili od profesorice psihologije u novogradiškoj Gimnaziji Koraljke Hausnet Lasović:

– Nama u našim krajevima bitno je i ono iskustvo koje smo proživjeli za vrijeme Domovinskog rata. Pitanje je jesu li sve te rane još uvijek svježe i zaliječene?! Čovjek je otporan na jako puno stvari, no pitanje je kolike granice i kapacitete imamo?! Ovaj je rat daleko, ali i nije. Vidjeli smo i što se nedavno dogodilo u Zagrebu. Nekoliko preporuka: dozirajte informacije kao i kod pandemije. Mi smo doslovce izloženi neprestanom„bombardiranju” vijestima, postoje programi koji 24 sata prikazuju ratne strahote. Što činiti?! Dozirajte informacije, pogledajte jednu informativnu emisiju dnevno ili ako pratite neki portal, pogledajte vijesti jednom u danu. Ostanite informirani, ali nemojte biti „robovi” vijesti – kaže Hausnet Lasović.

S mladima i djecom treba razgovarati, ali ih i slušati

– Što se tiče mladih, taj strah i nelagoda koji odrasli imaju, osjeti se i kod djece. S mladima i djecom treba razgovarati, trebamo prepoznati emocije koje imamo i shvatiti zašto ih imamo takve. Svaka se emocija javlja s razlogom. Tuga se javlja s razlogom, jesmo li ljuti, tužni, frustrirani… Sve je to s razlogom…

Važno je vidjeti koja emocija kod nas dominira i zašto se ona pojavila. Ako razgovaramo s djecom i mladima onda ne treba reći, ne brini, to se tebe ne tiče. S njima treba paziti kako i što razgovaramo. Treba s njima razgovarati, ali ih i slušati i vidjeti čega se dijete plaši, što ga brine.

I onda, ono što nama ljudima često bude teret je osjećaj da nemamo kontrolu nad nečim.

Evo, mi sad nad ovim ratom nemamo nikakvu kontrolu. Ako mi sami sa sobom ili s mladima razgovaramo gdje se mi možemo aktivirati, vidjet ćemo da ima prostor gdje se možemo uključiti. Dakle, možemo slati poruke podrške, uključiti se u humanitarne aktivnosti i to će nam pomoći da budemo bolje. Užasno je puno podataka oko nas i zbog svega toga treba biti kritičan i promisliti je li to, zaista, tako.

Što poručiti našim sugrađanima?!

Posvetite se sebi, razmišljate o sebi, što god vrijeme donosi na to ne možete utjecati, ali možete utjecati da takve situacije dočekati spremni. Da ste zdravi, mentalno opušteni jer kada smo opušteni možemo lakše sagledati probleme i pronaći rješenje. Mi ljudi smo snažni, svjesni, puno toga možemo podnijeti, samo sami treba ulagati u napore da bi se osposobili za sve izazove– kaže Hausnet Lasović.

Komentari
Prethodni članakTragom projekta: Predstavnice Industrijsko obrtničke škole na Sajmu inovacija u Londonu
Sljedeći članakObilježili Svjetski dan svjesnosti o autizmu: “Naš autizam je stanje, sustav je bolestan”