– U proteklih dvadeset godina samo u sanaciju zdravstva utrošeno je preko 22 milijarde kuna. Zdravstvo je postalo globalni problem, svi o njega “zapinju”, posebice u vrijeme stjecanja predizbornih bodova i tu je najveći problem. Ovisno o ciljevima koji se u tom trenutku žele postići, provode se ili ne provode nužne reforme.
Ako bismo tvornice lijekova, ortopedske kuće vratili u državni sustav, i kada ne bismo dali Imunološki zavod, ne bismo imali posrednike, potkupljivanje liječnika, korupciju. Problem je pak što se, uvede li se ovakav red, smanjuje dobit onih koji zarađuju na bolesti – istaknuo je, potkrepljujući to na nizu primjera, dr. Gorjanski.
Zaradi što više…
– Inzistiranje na tržišnom plaćanju u zdravstvu nije samo nelogično nego stvara i negativne posljedice – da bi što više zaradili, liječnici počinju nepotrebno pregledavati ili liječiti svoje pacijente, povećava se broj hospitalizacija i nepotrebnih medicinskih postupaka, povećava se nepotrebna i uvijek opasna zdravstvena potrošnja. Novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti upravo potiče takav tržišni način plaćanja pretvarajući bolesnike u izvore zarade, a liječnike u menadžere koji nastoje što više zaraditi na boli i bolesti svojih pacijenata – dodaje.
Činjenica da su mnoge djelatnosti u većinskom ili isključivom vlasništvu privatnika (PET CT, ortopedske kuće, kućne njege, fizikalne terapije u kući, barokomore) dovodi do miješanja javnog i privatnog koje uvijek završava iscrpljivanjem javnog od strane privatnog.
Ima li korupcije u zdravstvu
– U cjelokupnom Zakonu, riječ korupcija nije spomenuta ni jedan jedini put -ističe dr. Gorjanski.
– Izgleda kao da je naše zdravstvo, usprkos dokazima, aferama i znanstvenim istraživanjima, ipak besprijekorno pošteno. I dok engleski zdravstveni sustav ima čak 6 odjela koji se bave isključivo korupcijom u zdravstvu mi nemamo, a prema novom Zakonu nećemo ni imati, baš ni jedan takav odjel.
Tu je i znatan višak nemedicinskog osoblja.
Iako je svima poznata činjenica kako je jedan od većih poteškoća bolničkog sustava 7.000 nepotrebnog nemedicinskog osoblja što nas godišnje košta između 750 milijuna i jedne milijarde kuna, ni Nacionalni plan razvoja bolnica ni novi Zakon o tome ne govore, doslovno, ni riječi – taj se problem uopće ne spominje.
– Vrujem da bi se sustav poboljšao kad bi se javno odijelilo od privatnog i uvela pravedna naknada medicinskim djelatnicima – zaključio je dr. Dražen Gorjanski.
Autor: Sanja Bukvić