Solidarnost je važna u svemu, jer krv već sutra može trebati bilo kome od nas ili naših najdražih. Budimo osjetljivi za ono što se događa drugima, nemojmo se “začahuriti”, jer svakome može trebati pomoć. Darivanjem krvi možemo spasiti život, ali i ispuniti se pozitivnim osjećajem da smo učinili dobro djelo. 

Jučer se u Novoj Gradiški u restoranu “Maksimilijan” održala svečanost u povodu Dana dobrovoljnih darovatelja krvi na kojoj su jubilarni darovatelji krvi dobili priznanje Hrvatskog Crvenog križa. 

Darivanje krvi plemenit je i human čin koji ne oduzima puno vremena, a može spasiti puno života, istaknuo je Ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Nova Gradiška, Franjo Pavlović.

Pozdravljam sve dragovoljne darovatelje krvi, posebno jubilarce. Hvala vam za solidarnost i plemenitost, dobrotu i nesebičnu ljubav koju ste dosada iskazali prema čovjeku. Čovjek jedini može dati krv, a danas je to olakšano zahvaljujući napretku medicine.

I svjetska zdravstvena organizacija nazvala je darivatelje krvi ‘herojima’ jer oni to uistinu i jesu, spašavaju tisuće života, nesebično darujući dio sebe. Na svečanoj dodjeli priznanja bio je i Predsjednik Hrvatskog Crvenog križa, prim. Josip Jelić.

– Ponosan sam što sam s vama danas ovdje. Vi ste veliki ljudi i humanitarci. Prije svega ste solidarni. To znači da kad darujete krv ne uvjetujete kome će ta krv biti dana. Činjenica je da se jednom dozom može spasiti ljudski život. Ali jednom dozom može se spasiti čak dva do tri ljudska života. Naime, 450ml krvi dovoljno je za spas troje novorođenčadi, koja mogu izgubiti život, ako su dobili pogubnu žuticu nakon porođaja.

Dogradonačelnica Vesna Đapić zahvalila se svim darovateljima u ime gradske uprave u Novoj Gradiški:

– Ovo je prekrasna akcija i čin, koji dajete nesebično za maloga čovjeka koji je u nevolji. Prije sve ga želim vam puno zdravlja kako bi i dalje mogli darovati krv. Od srca vam hvala na tome.

Pavica Jakovljević, glavna je sestra u novogradiškoj bolnici, a istaknula je kako su naši dobrovoljni darovatelji spasili puno života.

Priznanja su se dodijelila osobama koje su krv darovale preko 20, 30, 50, 50, 75 i 125 puta.

20 i više puta darovana krv: Maja Krstanac, Mihić Jelena, Pilipović Aleksandra, Bublić Tomislav, Crljenković Slavko, Dautović Vladimir, Gavrić Mila, Filipović Anto, Kapetanić Zrinko, Jugović Darko, Klarić Željko, Lovrić Miroslav, Maričević Stjepan, Marković Goran, Pranjić Vjekoslav, Radičević Ivan, Radošić Nikola, Serdarušić Oton, Šnaubert Tomsilav, Štivičić Zdenko, Tworek Mario

30 i više puta darovana krv: Akmačić Josip, Apanović Željko, Baković Krešimir, Baković Nikola, Čumurdžić Mirko, Didović Stjepa, Đurić Dražen, Kovačević Dubravko, Lovrić Damor, Matanović Perica, Milaković Mario, Mirković Damir, Rimac Stipo, Ruškan Antun, Šišić Stjepan, Trnka Nikica,

40 i više puta darovana krv: Akmačić Stjepan, Antunović Darko, Balić Miro, Cindriž Željko, Krajačić Josip, Marinović Đuro, Plužarić Slavko

50 i više puta darovana krv: Bakunić Željko, Dubinko Stjepan, Galik Ivan, Ivković Vlado, Koren Nenad, Matijašević Drago, Radelić Antun, Sokić Josip

75 i više puta darovana krv: Ivanišević Vjekoslav i Štanfar Ivan

125 i više puta darovana krv: Tomek Branko

Kao najčešći razlog ne darivanja krvi navodi se upravo slabo znanje o potrebama, samom darivanju krvi i strah od istog. U Hrvatskoj se prikupi godišnje 38 doza krvi/1000 stanovnika (u Hrvatskoj krv daje 3,8% stanovništva), iako postoje uvjeti da dobrovoljno davalaštvo krvi bude razvijeno kao i u Zapadnoj Europi (+5%), stoga smatramo kako je potrebno raditi, između ostalog, i na promociji, kako bi se još više potaknula javnost na ovaj nadasve plemenit čin.

Komentari
Prethodni članakDani elektroničkih medija 2016: kolega Bernard Kumić Berny i Radio Nova Gradiška dobili HURIN-ovu nagradu za najbolju radijsku akciju
Sljedeći članakStara Gradiška: U teretnom automobilu pronađeno 105,3 kilograma marihuane