Kako ističe Vesna Alasić iz novogradiške Poljoprivredne savjetodavne službe do 2016. godine uvest će se ispitne stanice gdje će kao i u stanicama za tehnički pregled poljoprivrednik biti obvezan obaviti pregled prskalica, atomizera i svih onih uređaja koji služe za aplikaciju pesticida.
Predavanje u Ljupini održao je Ivica Prpić rukovoditelj Odsjeka za mehanizaciju požeške savjetodavne službe. “S obzirom da ulazimo u Europsku uniju moramo voditi brigu i o zaštiti okoliša i čovjeka, te što kvalitetnije, sigurnije i bolje koristiti zaštitna sredstva”, ističe Prpić.
Govorio je o primjeni novog pravilnika, odnosno što poljoprivrednici moraju imati, koje sve edukacije trebaju proći, kako stroj mora biti pripremljen, zašto mora biti ispravan, koji su elementi najvažniji na stroju kako bi bio ispravan itd.
Pesticidi su svakako opasne stvari, a zbog njih u današnje vrijeme polako izumiru razni kukci, pa tako i pčele. Primjerice, znanstvenici kažu kako su do sada gubici alarmantni ne samo za ljubitelje meda već i za veliki dio poljoprivrednog svjetskog tržišta. Čak se 52 od ukupno 112 važnih svjetskih poljoprivrednih kultura, od jabuka i soje do kakaa i badema, oslanjaju na oprašivanje. U jednoj studiji iz 2009. ekonomisti su procijenili da je vrijednost oprašivanja kukaca, uglavnom od strane pčela, vrijedno više od 212 milijardi dolara. Zbog brzog rasta ljudske populacije strahuje se da će odumiranje pčela još dodatno produbiti svjetsku krizu nastalu ograničenjem poljopivrednih usjeva i rastom cijena hrane.
Upravo je i to jedan od razloga ove radionice kako bi poljoprivrednici bili dovoljno educirani i obučeni za rad prema europskim regulativima, a pritom da ne zagade okoliš raznim pesticidima.
Organizatori radionice svakako mogu biti zadovoljni odazivom poljoprivrednika, a ovo je samo jedna u nizu radionica koje će biti održane na našem području.
Autor: Nikola Knežević/photo: Saša Radivojević