Gradsko društvo Crvenog križa danas je ( srijeda, 16.listopada ) u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem, organiziralo jedinstveni seminar na temu “Procjena situacije izmještanja i pravljenje naselja u slučaju elementarnih nepogoda i katastrofa. Seminar koji je okupio sva društva Crvenog križa na nivou županije, namijenjen je volonterima, kao i članovima interventnog tima.

Hrvatski Crveni križ sastavni je dio sustava zaštite i spašavanja u Republici Hrvatskoj i sudjeluje u svim aktivnostima vezanim za  krizne situacije, kao i situacije oporavka nakon završetka krize. Volonteri i zaposlenici u okviru redovnih poslova i aktivnosti kontinuirano se educiraju i priremaju za djelovanje u katastrofama, elementarnim nepogodama, kao i svim oblicima izvanrednih situacija, kroz seminare i stručna osposobljavanja ekipa na lokalnoj i nacionalnoj razini, kao i redovito informiranje stanovnika o postupcima i pravilnom ponašanju u takvim situacijama. Na lokalnoj razini, takve se edukacije redovito provode  kroz osposobljavanje gradskih i županijskih interventnih timova, na način da svaki član tima usvaja osnovna znanja iz prve pomoći, psihosocijalne podrške, sigurnosti i samozaštite te komunikacije, a potom se specijalizira u odeređenom, užem području, poput napredne obuke iz prve pomoći, procjene situacije, poslova službe traženja, organizacije prihvata i smještaja, kao i osiguranja pitke vode i minimalnih higijenskih uvjeta. Najbolji članovi interventnih timova, potom se  pozivaju i na dodatne obuke za djelovanje u međunarodnim misijama pomoći, čime volonteri i zaposlenici Hrvatskog Crvenog križa opravdavaju ulaganje u ljudske i materijalne resurse.

Jedan takav seminar pd nazivom “Procjena situacije izmještanja i pravljenja naselja u slučaju elementarne nepogode i katastrofe, organiziran je danas ( srijeda, 16.listopada ) u našem gradu, za članove svih županijskih društava Crvenog križa, uključujući gradska društva oba grada, Slavonskog Broda i Nove Gradiške. Volonteri Crvenog križa okupljeni u nekoliko timova nakon stručne edukacije i predavanja imali su zadatak osmisliti naselje  u koje bi, u slučaju katastrofe, smjestili lokalno stanovništvo, na način da im osiguraju zaštitu, kao i sve potrebno za život . Pristup izvorima vode, šatori za smještaj, zajedničke prostorije za boravak i eventualnu rekreaciju u slučaju duljeg boravka, ambulanta, kuhinja, zaštitarska služba, služba prve pomoći, kao i služba traženja – sve je to predviđeno u virtualnim naseljima nužnim za slučaj najcrnjih scenarija. Većinu posla u takvim improviziranim naseljima u prvim danima nakon katastrofa i elementarnih nepogoda obavljali bi djelatnici i volonteri Crvenog križa, a kroz određeno vrijeme njihove bi poslove preuzelo lokalno stanovništvo izmješteno u naselje.Iako Slavonija, konkretno Brodsko posavska županija, na sreću,  geografski nije smještena na  iznimno opasno područje,  elementarne nepogodne, poput poplava, suša ili potresa uvijek su moguće. Osim toga, zbog promjena kojima je Zemlja kao planet svakodnevno izložena, stručnjaci predviđaju kako će narednih stoljeća upravo takve ekstremne situacije biti sve izvjesnije. Zbog svega toga, ovakve su edukacije neophodne, smatraju stručnjaci Crvenog križa, napominjući kako bi osnovna znanja iz prve pomoći, ali i ponašanja u izvanrednim situacijama, trebala biti i dio obrazovnog procesa u okviru nastave, već od najnižih razreda osnovne škole.

Autor: Simonida Tarbuk

 

Komentari
Prethodni članakSvijet obilježava Međunarodni dan hrane
Sljedeći članakPobjeda MNK “NG-Unitas” u gostima