Sezona je pečenja rakije. Svi koji se upuštaju u ovaj posao, čak i za vlastite potrebe, trebali bi biti upoznati s propisima koje moraju poštovati. Naime, propisi kažu da i oni koji rakiju proizvode za vlastite potrebe ulaze u kategoriju malih proizvođača alkoholnih pića, te se moraju registrirati u najbližoj za to nadležnoj ispostavi Carinske uprave.

Koji su to mali, a koji veliki proizvođači rakije i kakvi propisi vrijede za njih? Razgovarali smo s Mladenom Konjevićem, voditeljem novogradiške ispostave Poljoprivredne savjetodavne službe koji nam je pojasnio sve nejasnoće oko “veselog stroja” i “božanstvene tekućine”. 

“Mali proizvođači koji proizvode rakiju za vlastite potrebe su fizičke osobe koje su vlasnici ili korisnici polj. zemljišta i koji su vlasnici tvari za proizvodnju jakog alkoholnog pića i to za vlastite potrebe u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola godišnje po kučanstvu. Dakle općenito mali proizvođači su oni koji godišnje proizvedu manje od 1000 litara rakije”, kaže Konjević.  

Ukoliko proizvođač za vlastite potrebe napravi više od 20 litara čistog alkohola ili 50 litara rakije godišnje, onda spada u druge kategorije oporezivanja i mora osobno otići u Carinu. 

Zakon o trošarinama kaže da se svi proizvođači rakije moraju registrirati, odnosno upisati u registar trošarinskih obveznika. Registracija mora biti učinjena najkasnije osam dana prije početka kuhanja rakije, a proizvođači se moraju samo jednom upisati u registar, no svake godine su obvezni platiti trošarine čija visina ovisi o veličini rakijskog kotla. Ukoliko je kotao kapaciteta do 100 litara trošarina je 100 kuna, a ukoliko je kapacitet veći od 100 litara trošarina je 200 kuna. Isto pravilo vrijedi i za one koji posjeduju kotlove, a i za one koji će za proizvodnju rakije posuditi od nekog kotao.

Sezona pečenja rakije je tek počela, stoga Mladen Konjević iz Poljoprivredne savjetodavne službe upozorava sve proizvođače da dođu u Novu Gradišku u prostorije savjetodavne službe i informiraju se o načinu prijave rakijskog kotla. Naime, svi moraju ispuniti obrazac PUR i potpisati izjavu kojom potvrđuju da posjeduju voćnjak, te u svrhu proizvodnje jakog alkoholnog pića koriste, odnosno posjeduju kotao s određenom zapreminom. 

Autor: Nikola Knežević/photo: ilustracija

 

Koga se pak uhvati u kršenju spomenutih odredbi, odnosno tko se ne  upiše u registar, prijavi kotao i količinu rakije koju godišnje proizvodi, može ga se kazniti novčanom kaznom u iznosu od dvije do deset tisuća kuna. Kod pravnih osoba koje se bave proizvodnjom rakije, kazne su još rigoroznije. Prekršaji vezani uz neplaćanje trošarine na alkohol kažnjavaju se globama od kojih najniža iznosi 40 tisuća, a najviša čak milijun kuna. Odgovorna osoba u takvom pravnom subjektu može se kazniti novčano od 3 do 50 tisuća kuna. Oni koji imaju registrirane obrte, a uhvaćeni su u prekršaju, kaznit će se novčanom kaznom od 2 do 500 tisuća kuna, ovisno o vrsti prekršaja.

Komentari
Prethodni članakZavirite u stanje burze rada
Sljedeći članakMladi novogradiški vatrogasci u Fažani